Празник на хамалите събра десетки представители на ромския квартал “Изток” в Кюстендил пред къщата на 51-годишната Стефка. “Тук съм омъжена, живея сигурно от 25 години. Имам един син и се притеснявам, че за нашата общност той още не ми е довел съпруга”, споделя Стефка. В двора й се събраха 6 старейшини хамали, а най-възрастният – бай Асен, развя и знамето, пазено вече 117 години. На празника на хамалите ромите се грижат за бедните, възрастните, вдовиците и децата. Раздават се помощи под формата на най-необходимото – хляб, козунаци, безалкохолни напитки, дори и домашна ракия. Идеята е и те да се почувстват добре и да усетят духа на празника.
Бай Асен е на 76 години и почти целия си живот прекарва на гарата като хамалин в “Товарни превози”. “Всичко съм носил, когато ни викнат, се отзоваваме. Ние на гарата, на вагоните бяхме, носехме чували брашно, печки и какви ли не стоки”, споделя бай Асен.
“Най-тежко обаче ни беше да носим цимент, един чувал е 50 кг. Случвало се е на ден да сваляме по 50 тона”, коментира Драган Стойнев, на 54 години.
“Всяка къща от квартала донесе тук, в двора на Стефка, козунак, овча глава, месо, хляб. Изобщо всеки, каквото има. После ги разпределихме сред 200 човека, които тук чакаха пред къщата”, споделя организаторът на проявата Стефан Лазаров – дългогодишен кметски наместник на махалата.
Преди да започне същинското раздаване, музиканти надуха инструментите, а жени и мъже се хванаха на хорото, за да отбележат празника на хамалите.
“Моите деди и прадеди още са го чествали, сигурно се прави от 1905 година. Събираме се на най-старата улица “Медковец”. Там е целият ритуал. Раздаваме хранителните продукти. На децата се дават пари за здраве. Денят на хамалите винаги е след Гергьовден, или Хедерлези. Първоначално най-възрастният е стоял в центъра на махалата и е пиел червена и жълта лимонада. Пожелавам на всички хамали да живеят в мир и да образоват децата си”, споделя още Стоян Асенов, един от старейшините хамали.
Хамалите си имат своя герб и знаме. Гербът на хамалите, изобразен на знамето, е уникален – здрав ром е вързал и вдига 400-килограмова метална каса. “Това и е единствен по рода си в света празник”, категоричен е бившият кмет на махалата, сега общественик, Стефан Лазаров. При създаването на Сдружението на хамалите членовете му са били около 300 души, а в момента в квартала живеят и изкарват с пот и ежедневна хамалогия около 50 мъже.
Ромите мъже сега са предимно ангажирани в строителството. Освен в Кюстендил те са по строителните обекти в София, Благоевград и Варна. Дори и съпругът на домакинята на хамалите Стефка също бе в столицата на строителната площадка. “Не можем да се оплачем, работа има”. Жените пък са основно по шивашките фирми.
ГЕРГАНА ИВАНОВА
-
Домакинята Стефка, в нейния двор се раздаваше безвъзмездната помощ
-
Млади момчета се грижеха за музикалното оформление
-
Общественикът и организатор Стефан Лазаров
-
Традицията повелява да се играе и хоро