Мобилни екипи на ТП на НОИ – Благоевград консултират хората, на които им предстои пенсиониране при избора на по-благоприятен индивидуален коефициент за изчисляване размера на пенсиите. До края на месец май служителите от отдел “Пенсии” ще посетят всички 14 общини в Пиринско, като изнесените приемни ще се проведат в заседателните зали на общинските съвети или в изнесените работни места, информира директорът на ТП на НОИ – Благоевград Илиан Георгиев. Първите бяха направени в Гоце Делчев, Гърмен, Сатовча и Хаджидимово, такива предстоят в Разлог, Белица, Якоруда, Банско, Петрич, Сандански, Струмяни, Кресна, Симитли.
Бъдещите пенсионери трябва да направят избора си дали коефициентът да бъде изчислен по реда на нормативната уредба, приложима за трудови пенсии с начална дата до 1 януари 2019 г. (т.нар. “стара методика”), или съгласно разпоредбите, приложими за пенсии с начална дата след 31 декември 2018 г. (“нова методика”), едновременно с искането за отпускане на пенсията. За тази цел е утвърден нов формуляр на заявление за отпускане на пенсия/и и добавка/и. В него лицата трябва да посочат избраните от тях три години преди 1997 г., осигурителният доход от които се взема предвид при изчисляване на индивидуалния им коефициент, както и да приложат документ, удостоверяващ този доход. НОИ служебно определя по-благоприятния коефициент и го прилага за изчисляване размера на пенсията.
При подадено заявление за пенсиониране, в което не е посочено изчисляване по “старата методика”, пенсионният орган по подразбиране ще изчислява индивидуалния коефициент и размера на пенсията по новия ред, приложим за трудови пенсии, отпуснати с начална дата след 31 декември 2018 г.
Правото на избор се отнася не само за бъдещите пенсионери, но и за лицата с подадени заявления за пенсиониране или с вече отпуснати трудови пенсии с начална дата след началото на тази година. За тях срокът да заявят избора си изтича на 4 ноември тази година.
“Отделяме голям ресурс, командироваме по 4 човека в мобилните екипи. Усилията ни са през месец май да информираме хората, че това изменение им дава възможност да ползват периода, през който са имали по-добро осигуряване за пенсиониране. Още повече че има 6-месечен период, в който могат да се възползват от избора на стара и нова методика”, допълни шефът на ТП на НОИ – Благоевград Илиан Георгиев.
През април воден от него екип консултира работещи българи в Гърция по пенсионни въпроси съгласно българското и гръцкото законодателство, както и за прилагане на правилата за координация на схемите за социална сигурност. Срещата се състоя в сградата на българското училище в Александруполис, като от посолството на България в Атина участие взе Димитър Божилов – ръководител на службата по трудови и социални въпроси.
“Нашите сънародници от Александруполис, Ферес, с. Ликофи, Суфли и околностите основно се интересуваха от условията за придобиване на право на българска пенсия, зачита ли се гръцкият стаж за правото на българска пенсия, какви са възможностите за ранно пенсиониране, изискванията за стаж при отпускане на българска пенсия и възможността за заплащане на осигурителни вноски при недостигащ стаж. Друга група въпроси касаеха условията за получаване на парични обезщетения за безработица, минималния и максималния размер на паричното обезщетение за безработица, периода за неговото получаване”, поясни Илиан Георгиев.
Подобни консултационни дни за работещите в южната ни съседка българи са проведени миналата година в Солун и в Кавала.
Напишете коментар