На националните външния оценявания /НВО/ в 7 клас учениците задължително трябва да пишат с черен химикал, ще имат персонални места за работа и само 4 листа за чернова. За да не се подменят, всяка страница от изпитните материали ще е с уникален баркод. Това са част от новостите при НВО, които началникът на отдел „Организационно-методическа дейност и контрол” в РУО Методи Попов и началникът на управлението Ивайло Златанов разискваха с директорите на училищата в Пиринско. Като първа точка от работната среща бяха обсъждани именно основните моменти, „тънкостите“, новостите при националните външни оценявания в 4, 7, 10 клас и държавните зрелостни изпити в 12 клас.

Припомняме, че за първа година НВО в 7 клас са изтеглени през месец юни и няма да се провеждат едновременно, на едни и същи дати с матурите. Това се приема с одобрение от работещите в системата на образованието, от една страна, защото се „разтоварват“ средните училища, обучаващи ученици в 7 и 12 клас, а от друга, тъй като след явяването на НВО през май седмокласниците рязко губеха мотивация да учат.

Така изпитът по български език и литература ще е на 17 юни. Както и досега, той ще е в две части, но МОН вече не говори за модули, а за единен изпит с продължителност 150 минути /съответно 60 и 90 минути/. Първата част съдържа задачи от три вида – 18 със структуриран отговор, 6 с кратък свободен отговор и една с разширен свободен отговор. Втората е свързана със създаване на текст – преразказ с дидактическа задача.

НВО-то по математика е на 19 юни, в първата част са 20 задачи – 17 със структуриран отговор и три задачи с кратък отговор. Втората част е от задачи с практико-приложен характер и две с разширен свободен отговор, като учениците трябва да опишат и аргументират изпълнението на определена дидактическа задача с аналитико- синтетичен характер.

На 21 юни е НВО по чужд език, който е по желание.

„За първи път се осъществява национално външно оценяване от по-различен характер, което е в съответствие с действащия Закон за предучилищното и училищно образование. Като цяло е запазен действащият досега формат, както и общото времетраене. Формално НВО ще включва две части, но изпитът е единен“, коментира началникът на отдел ОМДК

Изпитните комплекти по БЕЛ и математика вече ще имат баркодове на всяка страница. Баркодовете са уникални и поредни и с това се гарантира еднозначното им свързване. Подмяна на компонент от изпитната част може да става само във времето, определено за първата част, като се използва изцяло нов комплект, именно за да не се получи разминаване в страниците. С две думи, ако ученик обърка нещо, не може да му бъде даден само един лист, а трябва да се смени целият изпитен комплект. Част от въпросния комплект са и листовете за чернова в обем от 4 страници. М. Попов специално акцентирана този нов момент и подчерта, че на седмокласниците трябва да им бъде обяснено и да са наясно, че имат точно 4 листа за чернова и трябва да се вместят в тях.

Учениците трябва да се явят в сградата на училището не по-късно от 8.30 часа, или до половин час преди началото на изпита, и да носят със себе си документ за самоличност. „Този проблем възниква всяка година, особено в по-големите градове, съответно училища“, коментира М. Попов и обясни, че лична карта, ученическа лична карта, ученическа книжка, задграничен паспорт са все възможни документи, които идентифицират съответния ученик.

Друга промяна е, че по чиновете ще има етикети с имената на ученика и влизайки в стаята, квесторите ще посочат на всеки седмокласник къде точно да седне, тоест да заеме  персонално определеното му работно място. А иначе писане единствено с черен химикал се налага заради сканирането и оценяването в електронна среда, стана ясно от разясненията.

Между двете части на изпита няма да има почивка, като учениците могат да излизат от стаята едва след първите 60 минути от началото на изпита и след затварянето на първа част в плик. След запечатването на плика те не могат да се връщат и да работят отново по тази част.

За първа година проверката и оценяването на всички засекретени изпитни работи ще се извършва в електронна среда /както при ДЗИ/ и дистанционно .”Дистанционно означава, че оценителите не са близо един до друг, няма как да комуникират, обменят информация“, разясни  М. Попов и допълни, че оценители, които са независими, са минали обучения и са тествани. „Надявам се, че няма да има проблеми, и още повече, че това сме го отиграли с държавните зрелостни изпити”, каза началникът на отдел ОМДК

Като грижа на директорите и първото нещо, на което да обърнат внимание в изпитния ден, бе определено това учителите квестори да са с изключени мобилни телефони, а най-добре от съображения за сигурност да оставят GSM -те си на предварително определено място. Нов момент е и че при предаването на изпитните материали квесторът трябва да постави знака Z след края на написаното от ученика, включително и на черновите. Именно това нововъведение предизвика най-много коментари сред директорите. Те попитаха дали и на празни страници, ако останат такива, трябва да слагат Z, на което получиха положителен отговор.

По отношение на новостите М. Попов сподели, че за първи път след промени в Наредба 11 в класирането по приема след 7 клас могат да участват и ученици от училища в чужди държави. Срокът за подаване на заявления за това е бил до 15 януари. В РУО – Благоевград не са постъпили такива, но директорите бяха помолени, ако възникне подобен момент, да осъществят връзка с Регионалното управлението на образованието.

 Във връзка с оценки и точки от НВО „Отличен” /6/ са 50 точки, „Много добър” /5/ – 39 точки, „Добър” /4/ – 26 точки, „Среден” /3/ – 15 точки. Подаването на документи за участие в приема става след излизане на резултатите. Балът за класиране е сбор от точките от НВО плюс оценки, превърнати в точки, по два предмета по решение на педагогическия съвет от свидетелството за основно образование. Когато ученик не се яви на НВО, участва в класирането само с оценките от свидетелството за основно образование.

Също за първи път, в свидетелството за основно образование ще се записват нивото по национална квалификационна рамка /НКР/ и европейска квалификационна рамка /ЕКР/. Това най-общо представляват компетентностите, които учениците трябва да усвоят според  националната и европейска „директива“. За положилите национално външно оценяване по чужд език ще се посочва и нивото по общоевропейска езикова рамка /ОЕЕР/. След срещата директори коментираха, че в свидетелства има и друга промяна – в тях вече влизат оценките по изучаваните предмети в 5, 6 и 7 клас, а не както досега, само за 7 клас.

По отношение на националното външно оценяване в 10 клас, десетокласниците, общо 2476 в областта, както и връстниците им от страната подлежат на НВО за  дигиталните компетентности. Тренировъчната сесия е в края на май, а самите изпити ще се проведат по предварително утвърден график в периода 10-14 юни. Припомняме, че т.нар. матура по компютри бе въведена през учебната 2015/2016. Целта е да се установят придобитите дигитални компетентности като резултат от обучението по информатика и ИТ в съответствие с държавните образователни изисквания и с европейската референтна рамка. При постигнати поне 50% от максималния брой точки на НВО то учениците получават документ за ниво по Европейската референтна рамка за дигиталните компетентности. Като важни моменти за настоящия изпит М. Попов посочи нова онлайн платформа и видеонаблюдение, работеща компютърна техника, акаунти за учениците и служебните лица при самото провеждане. А иначе десетокласниците, както и четвъртокласниците са едни от последните випуски, учещи по старите учебни програми. От догодина учениците от 10 клас /след който всъщност ще завършва задължителният първи гимназиален етап/ ще имат НВО по български език и математика. За формата и съдържанието на предстоящите оценявания все още няма официална информация, а според публикации бъдещите десетокласници ще могат да положат още два изпита по желание – по чужд език и настоящия – за определяне равнището на дигиталните компетентности.

При ДЗИ /Държавните зрелостни изпити/ в 12 клас няма промени във формата, съдържанието, времетраенето на модулите и изобщо в начина на провеждане. Както е известно, матурата по БЕЛ е на 21 май, а втората – по предмет по избор на ученика, на 23 май. На срещата бяха обявени и датите за третото ДЗИ по желание: по биология, физика и философия на 28 май, по чужд език 29 май; по химия и география 30 май; история и математика 31 май. Зрелостниците, които също задължително трябва да пишат с черни химикалки, се разпределят на случаен принцип и за двата изпита. Срокът за допускането до ДЗИ е до 17 май, а до 10 дни преди матурата трябва да се определят и до трима представители на родителите.

След приемането от РУО до разсекретяването им изпитните материали задължително се съхраняват в помещения с 24-часова охрана. Видеонаблюдение и видеозаснемане трябва да има както в помещението, в което се размножават изпитните материали, така и в самите зали.

„На 17.05 от 10.00 до 10.30 часа ще се извърши стрест тест на системата“, каза М. Попов и посъветва директорите, ако не друго, от срещата да си запишат точно това. В училищата, където ще се проведат матурите, трябва да има информационни табели, оповестяващи видеонаблюдението. Освен това в сградата задължително трябва да има медицинско лице. Както и предходните години, зрелостниците ще бъдат проверявани за „помощни материали“ и резервни средства за комуникация. За да се ограничат всякакви опити за преписване и подсказване, по училищата трябва да обърнат сериозно внимание на санитарните възли и тоалетните и да проверят дали там няма скрити елементи, които биха могли да компрометират обективното и безпристрастно провеждане на матурите.

Проверката и оценяването в електронна среда започва на 27 май следобед. Зрелостниците не могат да ги принтират, снимат, изнасят изпитните работи, а само да се запознаят с резултатите си в обявения тридневен срок. Цялостната документация около ДЗИ се пази 5 години, но копията и оригиналите на протоколите с резултатите са с постоянен срок на съхранение. Самите резултати не се изнасят и не се коментират, а на училищните сайтове в никакъв случай не могат да се публикуват изпитни тестове. 

Организирането, попълването, издаване на дипломи за завършено средно образование е в срок до 21 юни.

Във втората част на срещата, продължила повече от 2 часа, началникът на РУО акцентира на основните моменти преди приключването на тази учебна година и подготовката за следващата. Ивайло Златанов говори за механизма на обхвата и задържане на учениците и задълженията на учителите и директорите, регламентирани с промени в длъжностните им характеристики. Шефът на управлението засегна и теми, свързани с движението на ученици, отсъствията, валидирането на знания, държавния план-прием след 7 клас и училищния в 1 клас.

Какви указания даде началникът на директорите и какво коментира по обсъжданите въпроси четете в следващите броеве на вестник „Струма“.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА


  • Началникът на РУО Ив. Златанов и заместникът му М. Попов обсъждаха с директорите на училищата в Пиринско кампаниите по НВО и ДЗИ и основните моменти преди приключването на учебната година