„Радвам се, че млади хора от десетки държави избраха за свое семейство Американския университет в Благоевград и приеха красивия град за свой втори дом. Те ще бъдат пример за своето и следващите поколения, че автентичният и траен успех изисква висока лична мотивация и пълна отдаденост и дисциплина”, каза вчера президентът Румен Радев на тържествената церемония по дипломирането на 25-и випуск студенти в АУБ. Държавният глава поздрави студентите на английски и с генералски стоицизъм изтърпя близо 3-часовите речи на президента на вуза в оставка Стивън Съливан, председателя на Настоятелството на АУБ Иван Манев, съветника по обществените въпроси при посолството на САЩ в България Дрейк Уейзърт, почетния президент на АУБ Джулия Уоткинс и др. Всички те пожелаха много успехи на 197-те бакалаври от 17 държави и 21 магистри по бизнес администрация за ръководни кадри, които вчера получиха дипломите си на открито под сменящото се през минути време, в което ту преваляше, ту грееше слънце.
От всичките студенти 38 бяха от Благоевградска и Кюстендилска област, сред тях са дъщерята на зам. директора на ПМГ Катя Въчкова – Арсения, която се дипломира по специалността политически науки и международни отношения, синът на футболния съдия Крум Стоилов – Добрин, завършил 2 специалности по информационни системи и бизнес администрация, благоевградчаните Кристиян Бабулев и Илияна Безинска, Антонио Банов от Банско, Георги Димитров от Кюстендил и др.
Почетен оратор на тазгодишната церемония беше Валдрин Лука, министър на икономическото развитие на Косово, който е възпитаник на АУБ.
За пръв път тази година членът на Настоятелството княгиня Мария Луиза връчи медал на виден възпитаник на АУБ в сферата на лидерството и развитието и гражданското общество – пръв кавалер на княжеското отличие стана Елвин Гурин от випуск ‘96. Университетът присъди и почетното звание „Доктор хонорис кауза” на проф. Минко Балкански, носител на орден „Стара планина”, награди за заслуги в Полша и Индия, преподавал физика в Париж, Кембридж, калифорнийския университет „Ървайн”, а след завръщането си в България през 1992 г. – основател на фондация „Миню Балкански”. Вероятно неговото идване в Благоевград доведе до решението на 23-членното Настоятелство на АУБ, което заседава в събота, от следващата учебна година в щатския университет в Благоевград да бъде открита нова специалност – по физика.
В края на церемонията на АУБ президентът Р. Радев бе изпратен на крака от стотиците абсолвенти и техните роднини, дошли от цял свят да присъстват на дипломирането на децата си. Протоколът му извини с президентски неотложни ангажименти отпуснатите на журналистите само 2-3 минути за въпроси. В краткото време Радев обяви, че с избора на главен прокурор се прави изкуствена драма, защото не той канел в къщата си магистрати. „Не обсъждам личности, има ясни процедури за избор на нов главен прокурор и трябва да не забравяме, че обществото очаква реална борба с корупцията”, отряза Радев.
Впечатление на присъстващите направи охраната му, която освен многобройна, бе и груба.
Мотивът за бързането на президента обаче се оказа блъф. Минути по-късно репортер на „Струма” изненадващо го засече в кафене в центъра на Благоевград, където събеседник му беше заместник-кметът на Петрич Илко Стоянов, който до миналата година беше и общински съветник в Благоевград. Разговорът им продължи близо 15 минути под зорките погледи на президентската охрана, заела съседните маси. По-късно по телефона Стоянов съобщи, че се среща за пръв път с Радев – познавал човек от придружаващия го екип, който ги запознал, и че си говорили по много теми, но не пожела да влезе в конкретика.
ВАНЯ СИМЕОНОВА