Над 500 кюстендилци платиха такса куче, която е в размер на 1 ст. През миналата година цифрата достигна 453. Срокът за деклариране изтече на 31 март т.г.
Хората коментират, че размерът на таксата за домашен любимец е само за да се знае колко са кучетата в общината, чисто статистически. Като малко дете плакал възрастен мъж в Кюстендил, който трябвало да се раздели с любимото си хъски, което отглеждал от 12 години.

„Знам, че тази порода кучета живеят до 10 години. Бети беше подарък за рождения ден на внука. В последно време обаче не можеше да се държи на краката си, дори не искаше да излезе от колибката си. Опитахме се да я излекуваме, бихме й инжекции, да я укрепим, но не помогна нищо. Явно нещо мозъчно беше. Затова дадох 35 лева на ветеринаря и той я евтаназира”, споделя 72-годишният Петър Страхилов, бивш работник в Завода за кондензатори

Същевременно се увеличава броят и на осиновените кучета. Стопанинът няма никакво задължение, единствено да го регистрира, като го вземе. В приюта в Кюстендил му се издава паспорт, в паспорта има нанесен чип, татуировка с номер също, това нещо е записано в паспорта, кучето е обработено, кастрирано, ваксинирано срещу бяс, обезпаразитявано вътрешно и външно, тоест гарантира се изцяло здравословното състояние на животното, което взима човекът. Не заплаща абсолютно нищо, всичко е безплатно, единственото, което се изисква, е да се грижи за даденото животно и да го регистрира в общината. 

За 2018 година през общинския приют са преминали 214 кучета, осиновени са 34, обработените жалби са 88, налични в приюта са били 112 кучета.

ГЕРГАНА ИВАНОВА