Над 20 души са подали документи в Спешен център – Кюстендил за шофьори на линейки, само вчера са депозирани 4 молби. Такъв е и броят на кандидатите за специалисти по здравни грижи – медицински сестри, фелдшери и акушерки.
Пред репортер на „Струма” директорът на Спешен център – Кюстендил д-р Рапатинска, на чието подчинение са филиалите в Дупница, Бобов дол, Сапарева баня, Рила и Бобошево заяви по телефона: „Има много желаещи да започнат работа в Спешен център в Кюстендил като шофьори на линейки, но няма свободни места. Същата е ситуацията и за специалисти по здравни грижи, но за момента и за тези позиции няма свободни места. Намалих състава на пенсионерите в Кюстендил и филиалите. Не може 30-годишни специалисти да стоят без работа, а пенсионери да заемат местата им. Нямам нищо против пенсионерите, да не ме обвини някой в дискриминация, но нашата работа изисква точност и бързина. Има и жизнени пенсионери, които се справят отлично с работата си. Наскоро назначих на работа в Спешен център в Кюстендил пулмолога д-р Русимов, който е с 30 г. стаж като лекар”.
От 1 януари са увеличени заплатите на медицинските специалисти с 28%, основната вече е 900 лв.
Както „Струма” писа, след като д-р Рапатинска беше назначена за директор на Спешен център – Кюстендил, тя извърши съкращения на лекари и медсестри, които са в пенсионна възраст и се освободиха работни места. След съкращението част от персонала на хирургичното отделение сестри и санитари в общинската болница в Дупница напуснаха и се преместиха в Спешния център за по-високи заплати.
ЙОРДАНКА ПОПОВА