880 кюстендилци са емигрирали в чужбина за година, основно четири европейски държави са предпочитани за сезонна работа, а 2013 кюстендилци са напуснали Кюстендилска област, за да се установят в други населени места на страната. Това показват официалните данни на статистиката за миналата година. Относителният дял на преселилите се от селата в градовете – 42.2%, е по-голям, отколкото в обратното направление – „град- село“ (33.2%). Всеки втори емигрант, 53.1%, е на възраст 20-39 години. Най-младите емигранти (под 20 години) са 14.3%, а тези на 60 и повече навършени години 9.8%. 53.9% от емигриралите в чужбина са жени. Основно кюстендилци през последните години се насочват за работа в Англия, Гърция, Италия, Франция и по-рядко в Ирландия. За Англия заминават предимно младежи, които се установяват на сезонна работа там. Жените основно са ангажирани в почистване на къщи, а разценката за час е най-ниската – 7,50 паунда. Обикновено кюстендилки трябва да пуснат прахосмукачка, да измият чиниите, да почистят банята и да избършат прах в къщите. Надницата обаче се обезценява, ако емигрантите трябва да стигнат до работното си място с транспорт.
„Хубаво е да разполагаш с лек автомобил, иначе ако ползваш градския транспорт, парите се топят. Въпреки че в Англия е възможна опцията да си платиш еднодневна карта”, споделя наскоро върналата се Илияна Кръстанова, която е завършила висшето си образование миналата година.
„Аз предпочитам сезонната работа, тъй като след това мога да се регистрирам на борсата в Кюстендил и да получа месечно обезщетение от над 1500 лева. Последният път сглобявахме едни шатри”, обяснява 22-годишен младеж.
Наскоро кюстендилка напусна постоянната си работа, за да работи във ферма за скубане на пилета. „Ще живея в каравана, ще си отнеса и завивки от Кюстендил”, каза 32-годишната жена. Най-ниска е тарифата за разнасяне на рекламни брошури на различни заведения, най-вече на пицарии, тарифата е само 6,50 паунда. Мъжете пък са заети в строителството. Това са предимно кюстендилци, емигрирали в Германия.
„Изключително изгодно е, попаднах на фирма, която дори ни плаща допълнително 10 евро на ден за храна. Отделно ми върви заплатата. Месечно си докарвам по 3000 лева. Сега се прибрах за Великден, очаквам да замина отново след празниците”, коментира 42-годишен кюстендилец.
Жените, емигрирали в Германия, пък се грижат основно за възрастни хора. „Подслонът ми е осигурен, храната също. Не давам пари за квартира, даже ми купиха и велосипед да се придвижвам, когато ходя на покупки”, коментира 50-годишна жена.
Франция също е превърната в дестинация за сезонна работа. Седмокласничка заляга усилено над езика, за да отиде през лятото при майка си. „Мама работи в една ферма с лозови насаждения. Там около нея има много българи. За три години още не е научила езика, но се надявам, като й гостувам през лятото, да й помогна в овладяването”, споделя 14 –годишно момиче от областния град.
От изселващите се от област Кюстендил в други области на страната най-голям брой лица са избрали София и Благоевград за свое ново местоживеене – съответно 653 и 224 лица.
„Аз бях студентка в София, намерих си работа в счетоводна фирма, изкарвам над 1000 лева заплата, в Кюстендил няма как да я получа”, добавя Ани, която тази година завършва магистратура в УНСС.
Много от кюстендилци са работещи в столицата и пътуват в двете посоки ежедневно. „Аз съм гвардеец, работя на 24-часови смени. Транспортните разходи си ги покривам, като предния ден пиша в групите и така качвам в колата си студенти на цена 5 лева, автобусният билет е 7.50 лв. или 6,80 лв. с намалението за учащи. Така си избивам разходите. От миналата година и жена ми си намери работа в София. Връщаме се всеки ден, тъй като децата ни учат в Кюстендил. Ако се установим там, ще има много разходи за жилище”, коментира Владо Иванов.
От Софийска област към Кюстендил са се преместили 475 души.
„Как да ви кажа, това са млади пенсионери, които бягат от шума и интензивния начин на живот в столицата. Искат спокойствие. Масово купуват къщи по селата, търсят уединение. На село се връщат и пенсионери, излезли някога от родното си място за повече пари”, споделя кметският наместник на село Стенско Огнян Атанасов .
От област Благоевград в Кюстендил пък са се заселили 178 души. През 2018 г. заселилите се в област Кюстендил от страната са 1754 , включително и вътрешнообластната миграция.
През 2018 г. 686 лица са променили своето обичайно местоживеене от чужбина в област Кюстендил.
ГЕРГАНА ИВАНОВА