Районната избирателна комисия в Благоевград спря да обслужва сайта си и до вчера на него все още последните данни от проведените в неделя избори за Европейски парламент бяха към 12.00 часа на 27 май и обхващаха резултатите от проверените 95,2% от секциите. Проучване на „Струма” установи, че окончателният протокол с пълните изборни резултати е бил готов в 12.19 часа на 27 май, но по неизвестни причини резултатите не са качени на страницата на РИК, въпреки че това е нейно задължение. Според източници от комисията това е трябвало да бъде направено от държавното „Информационно обслужване” АД, което има клон в Благоевград и в изборния ден бе ангажирано да помага на РИК при приемане на протоколите от секционните комисии и обобщаване на данните. Вчера за „Струма” от дружеството обаче отрекоха това да е техен ангажимент и прехвърлиха топката на ЦИК, която вече имала пълните данни за резултатите от гласуването, а кога централната комисия ще ги качи по сайтовете на районните комисии си било тяхно решение.

Георги Баханов от ЦИК обясни, че се прави двойна проверка и затова най-вероятно всички окончателни резултати ще бъдат качени до края на работния ден в сряда.

Така повече от 2 денонощия след приключване на изборния ден в Благоевградска област никой не разполага с окончателните резултати, както и с протоколите от избирателните секции, защото на сайта на РИК – Благоевград са качени едва половината от тях.

По неофициален път в. „Струма” успя да получи окончателните резултати след 100% обработени протоколи – тези, които бяха предадени в ЦИК. Цифрите показват, че на 26 май за избор на кандидат-депутати за Европарламента в Благоевградска област са гласували 102 304 избиратели, от които 6814 са дали своя глас машинно. Това прави избирателна активност от 36,19%.

От всичките подадени хартиени бюлетини 3657 са признати като недействителни. В 2201 бюлетини избирателите са отбелязали полето „Не подкрепям никого”, а 222-ма са дали същия протестен вот при машинното гласуване.

За кандидатите на ГЕРБ в Благоевградска област са отчетени 35 165 действителни бюлетини, следва БСП за България с 20 267 бюлетини, което отваря ножицата между двете партии с 15 000 гласа повече в полза на управляващите. Това вероятно е най-слабият резултат на социалистите в цялата страна.

Безпрецедентен е и резултатът на ДПС, което в Пиринско е получило само 600 гласа по-малко от БСП – за Движението са гласували 19 649 избиратели. Освен в районите с мюсюлманско население, където традиционно гласуват за ДПС, за пръв път същото е станало и в няколко благоевградски села с изцяло християнско население. ДПС например се оказва първа политическа сила в с. Лешко, където за ДПС са дали гласа си 21 избиратели, БСП е подкрепена от 18, а за ГЕРБ има само 8 бюлетини.

На ІV място по брой гласове в Благоевградска област е ВМРО-БНД, за което са преброени 8054 действителни бюлетини. Демократична България на Радан Кънев е с 3324 гласа, а непосредствено след него е партията на Марешки „Воля – българските родолюбци” с 2519 гласа.

Всички останали партии, коалиции и независими кандидат-депутати са получили по-малко от 1000 гласа в Благоевградска област, а най-висок резултат сред тях има арестуваната софийска кметица Десислава Иванчева – 929 гласа плюс 11 недействителни бюлетини. От по-известните партии с провали в Пиринско на тези избори са „Патриоти за Валери Симеонов”, която е подкрепена само от 549 гласоподаватели, Партия на Зелените – 214, КП Коалиция за България /включваща партия АБВ/ – 606 гласа, „Атака” – 624, Движение 21 – 81, Движение „Презареди България” – 158. Най-малко гласове е получил независимият Христо Симеонов – само 70.

Водач по преференции в областта е водачката на листата на ГЕРБ Мария Габриел – 5346. Доста след нея с 2911 преференциални гласа е Елена Йончева от листата на БСП, а трети е Ангел Джамбазки от ВМРО с 2264 предпочитания.

Според наблюдения на членове на РИК, които в нощта на 26 май приемаха протоколите от секционните комисии, голяма част от тях били в ужасно състояние. Например в протокола от секцията на с. Гостун, община Банско, 2-те преференции за Ангел Джамбазки много странно са описани с думи като „102” /сн. 1/. Пълни със зачертавания, от които изобщо не става ясно кои са данните, които би трябвало да са верни и окончателни, са протоколите в с. Церово, петричкото с. Ново Кономлади, секция №19 в Сандански, секцията в с. Джигурово, в с. Катунци, в якорудското с. Бунцево и др. /сн. 2, 3, 4, 5/.

Извън протоколите остават постъпилите в „Струма” сигнали за липсващи преференции в полза на кандидат-депутата от СДС Илия Лазаров, който бе последен в листата на ГЕРБ. Сигналите са от гласоподаватели в благоевградските секции №73 и №95, които не открили вота си в публикуваните протоколи. По социалните мрежи дори се върти версията, че е много вероятно членовете на СИК-овете от партия ГЕРБ да са били инструктирани да не обръщат много-много внимание на преференциите, давани за двамата кандидати от СДС в тяхната листа, за да нямат после сините някакви завишени претенции към тях.      

ВАНЯ СИМЕОНОВА