Районен съд потвърди две глоби по 200 лв., които директорът на РЗИ – Благоевград д-р Калоян Калоянов наложи на председателя на Първи ТЕЛК състав д-р Елена Дюлгерова заради двегодишно забавяне на експертното досие на психичноболен.
Както “Струма” вече писа, на драстичния случай се натъкнала Меглена Чакалска, старши специалист в Регионалната картотека за медицински експертизи (РКМЕ) към РЗИ – Благоевград, която на 14 юни 2018 г. получила от I ТЕЛК – Благоевград медицински досиета на четирима пациенти, сред които и това на Мустафа Горелски. 75-годишният пенсионер, който бил настанен в Дома за възрастни хора в село Петрово, община Сандански, бил освидетелстван на 26 май 2016 г. в I ТЕЛК на МБАЛ – Благоевград. Служителката подала докладна по случая и директорът на РЗИ д-р Калоян Калоянов се разпоредил да бъде извършена проверка, за да се установи каква е причината медицинските досиета да не бъдат връчени на лицата и да не бъдат представени в РКМЕ през тези две години.
Според правилата медицинското досие се връчва в деня на изготвянето му или на другия ден, като може да се изпрати с писмо с обратна разписка, но срокът е тридневен. По случая са поискани обяснения от д-р Елена Дюлгерова-Велинова, след което й е съставен акт за административно нарушение на Правилника за устройство и организация на медицинските експертизи и на Регионалните картотеки на медицинските експертизи. Директорът на РЗИ – Благоевград д-р Калоян Калоянов й наложил 3 глоби по 200 лв. по Закона за здравето, които тя обжалва в съда с аргумента, че в наказателното постановление липсват фактически и правни основания, а и срокът за наказание бил изтекъл.
В хода на делото са разпитани като свидетели служителите на РЗИ, извършили проверката. Актосъставителят д-р Ружка Нинова потвърждава в съда, че и 4-те екземпляра от експертното решение били скъсани. В долния ъгъл на досието имало подпис на упълномощена медицинска сестра, която да представлява психичноболния пациент. Eкспертното решение било изведено и подписано от всички членове на ТЕЛК, поради което възраженията на д-р Дюлгерова за неговата “предварителност” и необходимост от ревизиране след някакви допълнителни проверки и преглед на Горелски съдът намира за голословни.
Това се потвърждава при разпита на свидетелите по акта, както и при прегледа на представеното досие на Мустафа Горелски по делото, в което няма документална следа нито за ново уведомяване да се яви на преглед пред ТЕЛК, нито изискване за допълнителни медицински документи за освидетелстването му.
След анализ на доказателствата съдия Екатерина Николова счита, че в резултат на бездействието на д-р Дюлгерова 2 години лице в неравностойно положение /болен и трудоустроен при 80% инвалидизация гражданин/ е оставено без възможност за получаване на пенсионна сума и средства за издръжка, включително и до датата на смъртта си. Съдията оставя в сила две глоби по 200 лв. и отменя третата в същия размер поради липса на нарушение.
По идентичен казус със забавеното досие на друг пациент съдия Кристина Панкова отмени изцяло наказателното постановление.
Заради 4-те забавени досиета на пациенти директорът на благоевградската болница д-р Огнян Митев наложи дисциплинарно наказание “предупреждение за уволнение” на председателя на Първи ТЕЛК състав д-р Елена Дюлгерова, което тя също обжалва. Районният съдия Емилия Дончева счете за недоказани твърденията, че досиетата на четирите лица са останали отворени поради непредставяне на медицинска документация, и отхвърля предявения иск от д-р Елена Дюлгерова за отмяна на наложеното й наказание.
Съдебните решения не са окончателни и подлежат на обжалване пред Окръжен съд.
БЕТИНА ГЕОРГИЕВА
-
Е. Дюлгерова
- Е. Николова