Два варианта за проблемния участък с паркирането пред поликлиниката в Кюстендил предложиха от Института по пътна безопасност. Техните идеи се чуха на обществено обсъждане в залата на Килийното училище в града, където присъстваха граждани и ресорни експерти. Целта е да се намери решение на проблема, който касае пациенти и лекари. Единият вариант беше свързан с поставяне на бариери, отчитане на време за паркиране от 1,30 часа и заплащане на просрочено време. Другият вариант беше само с поставяне на пътни знаци.
Общественото обсъждане бе провокирано от бащата на две деца – Ярослав Ставрев. „Сигналът действително тръгна от мен. Случва се така, че когато имаш болно дете с висока температура, ти реално нямаш къде да спреш. Трябва да паркираш на паркинга на „Фантастико” и да носиш детето на ръце до поликлиниката.
Нямам нищо лично към лекарите… Разбрах, че там паркират хора, които работят в НАП, на кооперативния пазар. Струва ми се по-нормално това нещо да е за пациенти. За мен вариантът с бариерите е удачен. Може да си мисли за варианта, когато отидеш на лекар, той да ти дава бележка, че си бил там, и долу да се маркира по някакъв начин”, коментира Ставрев.
По темата свое виждане сподели и д-р Людмил Стоянов – хирург. „Вариантът с бариерата е удачен, но ако не е ограничен достъпът и да има достъп само на определен кръг от хора, ще бъде същата анархия както досега. Бариера – да, но вдигането да бъде както е в болницата – с карта и чип. Картите да бъдат давани от поликлиниката. И ще се вдига бариерата на хора, които действително заслужават да влизат”, обяви д-р Стоянов.
Инж. Здравко Велинов като гражданин сподели, че за лекарите може да се създаде паркинг на улица „Райна Цанева”, перпендикулярна на поликлиниката, и според него да се обособи само за медици. „Ако има болен пациент, да се изчаква отпред и после да продължи”, добави Велинов.
„Мога да ви кажа, че на мен като началник на Пътна полиция никой не ми подсигурява места къде да паркирам. Дори съм си дошъл с личната кола. Всеки ден пътувам по 40 км от Дупница. Не знам каква е числеността на този паркинг, но той няма да ви стигне, господа доктори, само на вас. Като се раздадат картите на лекарите и сестрите, и този паркинг ще се запълни.
Бях на международна конференция миналата седмица, тенденцията е да се движите пеша или с велосипеди. Този проблем ще се реши не със знаци, а със съзнанието на хората. Трябва да се дава предимство на болните, а ние да си търсим къде да паркираме. Има хора с патерици, бастуни. Защо не помислите за „синята зона” пред поликлиниката? Да има някакъв интервал от половин или един час тези болни да не плащат”, заяви началникът на КАТ-Пътна полиция Радослав Боюклийски.
„Това обаче ще стане с физическа охрана, то ще се оскъпи, а този електронен вариант е по-интелигентното решение”, коментира управителят на Института за пътна безопасност Богдан Милчев.
„Ние се опитваме да погледнем и от едната, и от другата страна проблема и да тръгнем да го разнищваме, все едно е един омотан възел, който трябва да бъде развързан. Той трябва да се развърже от всички. Ние като независими, неживеещи в този град ще се опитаме да дадем разумно решение на проблема с паркирането. Визията е колкото се може по-малко автомобили в центъра”, заяви членът на управителния му съвет на Института по пътна безопасност Богдан Милчев.
Бившият общински съветник Севделин Атанасов заяви, че пред поликлиниката трябва да се направи проход и да се премахнат съществуващите цветарници. „Не може колите да минават на милиметри пред поликлиниката, да се ликвидират две паркоместа, и така. Не може ул. „Райна Цанева” да се превърне в „докторски” паркинг, защото пред галерията например художниците ще поискат паркинг за тях. Всички сте съгласни да се отвори проходът. Бих предложил на успоредната улица на „Цар Освободител” – „Хан Аспарух”, да се разграфят паркоместа. Никой няма да има нищо против да измине 170 метра и да стигне до поликлиниката”, уточни Атанасов.
„Трябва да се търси соломоновско решение, което да удовлетвори и пациенти, и лекари. Могат да се обособят паркоместа, поне още 10, където спират такситата”, заяви инж. Боян Илиев от Областно пътно управление.
„Във всички предложения има резон, но за мен важното е това, когато пристигне автомобилът с болния човек, с гипсирания или този, когото ще го качат на столче, трябва да има възможност да се качи в поликлиниката. Трябва да има задължително един свободен коридор и човекът да отиде на преглед, а автомобилът да се изтегли и отсечката да е проходна. Всеки има телефон в себе си, ще звънне и близките му ще го приберат. Даже има кабинети, пред които стоят по 8 души, и това означава, че осмият ще влезе след два часа. Колата не може да остане да го чака”, заяви Валентин Микев от СБА.
Целият протокол от общественото обсъждане ще бъде предоставен на Общинската комисия по безопасност на движението, която е органът, имащ право да вземе решение по въпроса.
ГЕРГАНА ИВАНОВА