С поучителни напътствия как се прави хубаво вино и как се установява това чрез дегустация, професорът на европейската школа “Сомпелие” Маурицио Феррери от Италия прикова вниманието на лозари и винари и Общинската администрация на Кресна в обновената зала “5-ти октомври” в града. За демонстрацията си специалистът по качествата на вината М. Феррери предпочете две бутилки в леко разминаващи се разцветки бяло вино от местния сорт “Керацуда”, за да окачестви този сорт лозя, единствено съществуващ в миналото на Кресненско и никъде другаде в страната и по света.
Квалитетната си лекция и демонстрации проф. Феррери поднесе на български език с извинението, че може и да не изговаря някои думи точно, защото българският език му се е видял изключително труден. Встъпителното си слово той започна с представяне културата на вината и изрази учудване, а и радост, че в земите на Кресна се е създал рядък сорт лози и вино с име “Керацуда”, за какъвто не е ни чул, ни чел другаде да го има. “Вие имате нещо уникално и много се радвам, че искате да го покажете на света. Моята задача е да откривам такива вина и да ги представям из Европа и по света, ако предприемете широко производство от този сорт, мога да ви помогна на винарските пазари”.
Изказаното от се оказа твърде вълнуващо и насърчително за кмета на Кресна Николай Георгиев, за Стоян Акареев, кмет на най-лозарското село в Кресненско – Долна Градешница, за Станислав Коцелов, Петър Анастасов, Валентин Кирилов, Илия Ангелов, Станислав Димитров и други присъстващи лозари от Кресна и района.
В първата част от лекцията бе застъпено значението на виното за човечеството, като професорът се спря на културата на вината, вкусовете им и начините на ползване и правене. В шеговит тон се спря и на някои наименования на вина, които в превод по вкусовите им качества означават “урина на котарак”, “лайно на петел” и други. Изказа и някои съвети при правене на добро вино. Ако в бутилка отлежало вино има лека утайка, то нямало нищо тревожно, виното си е качествено, а утайката означава, че виното е получило газировка и в бутилката.
Дегустацията бе демонстрирана в две бутилки бяло вино от сорта “Керацуда”, като вината бяха в лек жълт цвят, в едната от бутилките малко по-тъмен, като по-тъмният цвят професорът обясни, че се дължи на поето повече слънце от гроздето.
“Всяка дегустация е една нежна целувка на виното” – с тези думи проф. Феррери започна практическата демонстрация по дегустирането и окачествяването на предоставените му вина. Дегустацията бе осъществена на три етапа: първият етап бе определянето на цвят, който при добро вино трябва да е прозрачен и искрящ, като този цвят най-добре се определя на фона на бял лист хартия. Чашата се пълни малко под надутия й среден обем. Сипаното вино леко се разклаща и се следи как се оттича полепналото вино по стените на чашата, което, ако става бавно, означава, че е добро качество. Разклащането пък се прави и за изявяване ароматите на виното. Вторият етап е помирисване. Носът може малко да навлезе в горната част на чашата, а ароматите да се поемат бавно, и то така, както куче търси следа на дивеч. Помирисват се всички стени на чашата и за най-вярно се приема първото усещане. Третият етап пък включва отпиване на глътка от виното. В това изследване участват устата и езикът и най-вече небцето. Най-сигурният белег, че виното е хубаво, е този, който задържа по-дълго спомена от отпитата глътка.
Всичко това присъстващите го видяха в прецизен демонстрационен стил и така се стигна до убеждението, след изказаните мнения на професора за качествата на обследваната “Керацуда”, че “всяко вино говори за себе си, но говори само на този, който може да го слуша!”.
Практическата част от дегустацията проф. Феррери изпълни с много изтънченост и подходяща ритуалност. С внимание бе проследено хващането на бутилката, отрязването на капсулата, хващането на тирбушона и лекото й изваждане, отсипването в чаша и последващите операции по помирисване, разклащане, отчитане оттичането по стените и отпиването.
След ритуалното дегустиране лекцията на професора прие вид на беседа и по това какви мезета подхождат на различните вина. Акцентирано бе на дегустираната “Керацуда”. Според Феррери за това бяло вино най-подходящи мезета са меко сирене или кашкавал. Ако пък се ползват меса, то те могат да са риба в сос, печени птици, мозък, а от друг характер пък – баници, тиквички, гъби.
Стигна се до момент и проф. Феррери да е слушател. Борис Костадинов и други присъстващи го запознаха по-подробно с историята на сорта “Керацуда” и откъде идва името му. Оказа се, че името идва от думата “кераца”, която сега в Гърция се използва най-често като се слага пред имената на хубавите жени. Кераца означава нещо хубаво, токместо, а такъв вид имат и лозите от сорта “Керацуда”. Сега те се отглеждат на телени конструкции, но в миналото и без такива съоръжения. Така са се отглеждали, защото растат право нагоре летораслите им и добре удържат гроздето си над земята.
Що се касае пък до историческите летописи на сорта “Керацуда”, то неговите корени могат да се търсят още в древни времена. В Кресненско сортът е бил широко известен по време на турското робство. Керацудените лозя са били главно из припеците в района на Кресненския пролом, а сега сортът се е разпрострял и из полетата на Кресна, Долна Градешница и околните им хълмове, навлязъл е и в някои селища на съседната община Струмяни. В миналото пазар на бялото вино “Керацуда” е намиран в Серес, Горна Джумая /Благоевград/, Банско, Струмица, в Македония. Има случай керацуда да е пил и цар Борис III в кресненска кръчма по време на пътуване на юг към Петрич през 1942 г., като след месец негов шофьор пак посетил кръчмата и е напълнил за царя две дамаджани. Кръчмата е била на Вангел Тодоров, който в тези години е имал и винарна, впоследствие конфискувана.
С мъдрости пък, касаещи виното, което поне от десетина хиляди години вече развеселява живота на хората, се финализира срещата с професор Маурицио Феррери. Подхвърлиха се много, сред които бяха: “Виното е поезия в бутилка” на Робърт Стивънсън, “Където липсва вино, там има лекарства” на Талмуд, “Виното е отговорът на земята към слънцето” на Маргарет Фулър, “Виното е живот” на Петроний.
БОРИС САНДАНСКИ
- Всички в залата с интерес следяха поучителните напътствия на професор Феррери
- Проф. Феррери /в средата/ с кмета Николай Георгиев и лозари в колективна дегустация на вино “Керацуда”