„В Благоевград вече Камерна опера не съществува. Де юре може и да се води като такава, както може и да се води за Миланска скала или Большой театър. Но без солисти, без духова секция, без сценограф това не е опера”, това заяви вчера в съдебна зала бившият сценограф на Камерна опера Манол Стоянов, който бе призован като свидетел на делото на уволнената солистка Теодора Петрова. Той започна с метафората, че тя е родена на сцената, тъй като родителите й Райна и Николай Петрови са основатели на Камерна опера – Благоевград.
„Теодора участва още от дете на сцената, беше 7-8- годишна, когато играеше в постановката „Малкият коминочистач“. В нейно лице благоевградската публика загуби ценен кадър. Тя работи под ръководството на академик Пламен Карталов, основателя на Камерна опера, на проф. Павел Герджиков”, припомни Манол Стоянов. Той поясни, че в първата вълна били уволнени 4-ма солисти и в заповедите им пише, че Камерна опера се преструктурира в Камерен оркестър. После в неговата заповед било написано, че щатът се съкращава.
Юристката Галена Манова-Узунова възрази, че община Благоевград не е правила преструктуриране, но то бе отхвърлено от съдия Емилия Дончева, тъй като в заповедта за уволнение на Теодора Петрова е написано точно това, което каза и Манол Стоянов. Това потвърди и бившата директорка на Камерна опера Лина Ангелова, която вчера също бе разпитана като свидетел. „Познавам Теодора от дете, майка й беше солист на Камерна опера, баща и концерт майстор. Лично аз я назначих като артист солист през 2011 г., тогава Костадин Паскалев беше кмет. Няма Камерна опера без солисти, каквато е днешната ситуация. Аз бях уволнена заедно с 4-ма солисти, които са уверявани от новия директор Милослава Йорданова да подпишат заповедите за прекратяване на трудовото правоотношение, тъй като няма да има вече Камерна опера – Благоевград. От 34 човека останаха 22-ма”, каза Лина Ангелова, която също обжалва уволнението си. Самата Теодора Петрова не беше на делото и бе представлявана от адвокат Александър Мановски, който попита двамата свидетели дали са сключвали анекси към договорите и отговорът им беше отрицателен. В подкрепа на тезата, че културната институция не е със статут на Камерна опера адвокатът посочи, че в Благоевград е разлепен афиш за изява на Камерен оркестър – Благоевград с дата 22 февруари, въпреки че общинските съветници не са взели решение за преструктуриране.
„Няма пречка да се наемат по граждански договор солисти при необходимост“, репликира юристката на общината Галена Манова-Узунова. Адвокат Мановски поиска уволнението да бъде отменено като незаконосъобразно, а Теодора Петрова да бъде възстановена на работа и обезщетена с 6 работни заплати, които са на обща стойност около 4000 лв.
Поради липса на искане за нови доказателства делото приключи в едно заседание и съдия Емилия Дончева обяви, че ще се произнесе с решение на 11 март.
БЕТИНА ГЕОРГИЕВА