Столичен тв оператор накисна пред благоевградския съд местната прокуратура, че отказва да довърши работата си по сигнал за кражба на различни телевизионни канали, извършвана години наред от собственика на нашумялото благоевградско читалище „Виртуален свят” Емил Радев. Софийското дружество, чиито офиси са в НДК, подало сигнала още през 2015 г., но наскоро Районна прокуратура – Благоевград прекратила производството с мотив, че липсват доказателства за извършено престъпление по чл. 172 а, ал. 1 от НК. Според него „който записва, възпроизвежда, излъчва или предава чужд обект на авторско право без необходимото по закон съгласие на носителя на съответното право, се наказва с лишаване от свобода до 5 г. и глоба до 5000 лв.”.
Парадоксалното е, че в хода на разследването, стартирало по сигнал на сектор БОП при ОД на МВР – Благоевград още през 2013 г., са събрани множество доказателства, уличаващи Радев в излъчването на телевизионни канали, за които няма разрешително. Разпитвани са свидетели, правени са огледи в офиса на читалището и по домовете на абонати на телевизията, разнищена е цялата схема от фирми на Радев, чрез които благоевградчани са получавали от него телевизионната услуга. В хода на прокурорската проверка в Благоевград се получил сигнал и от софийския оператор, че Радев му краде безогледно програмите и ги препродава на благоевградските потребители, като получава за това солидни месечни такси, и работата на прокуратурата продължава още по-усилно.
Разследващите направили оглед на апартаментите на 2-ма от абонатите на Радев и в протоколи описали всички излъчвани от кабелния оператор телевизионни програми. Установено е, че „читалището” на Радев излъчва от помещение на ул. „Свобода” в Благоевград, където са офисите на всичките му фирми и сдружения. В него са намерени кабелни устройства, включени към електрическата мрежа, в състояние на работен режим, и същите са локализирани като сървърно помещение за предаване на данни. При свързване на апарат към оптичния приемник са измерени десетки излъчвани телевизионни програми, иззети са сплитери и разпределителна кутия, за които по-късно специалистите установяват, че са компоненти от инфраструктурата на оптична мрежа, чрез която се пренасят всякакви цифрови сигнали, в това число телевизионен сигнал и интернет, при това същото става с голяма скорост за огромен обем от информация. Взети са становища от Комисията за регулиране на съобщенията, според която Народно читалище „Виртуален свят” няма сключени договори за излъчване и препредаване на телевизионни програми, от Съвета за електронни медии уведомяват разследващите, че благоевградското виртуално читалище не е заявило при тях „разпространение на радио и телевизионни услуги”. Разпитани са множество свидетели, които си признали пред разследващите, че са абонати на Емил Радев от много години, редовно си плащат таксите към кабелната му телевизия, за което им издавали бележки, и всъщност до момента не били обърнали внимание, че на бележките им пише, че си плащат членския внос към Народно читалище „Виртуален свят”.
Разпитани са и свидетели, работещи като кабелни техници и общи работници към телевизията на Радев, по списък на 23-ма негови работници, предаден от НАП. Почти всички разпитани свидетелствали, че задълженията им се изчерпвали в поддръжка на вече изградената кабелна мрежа, но не могат да посочат откъде е идвал сигналът, както и по какъв начин.
Самият Емил Радев отрича въобще да е излъчвал програми като кабелен оператор и прокуратурата прекратява производството.
Според благоевградския районен съдия Кристина Панкова обаче прокуратурата има още поле за изява по казуса, след като събраните доказателства не са й достатъчни, за да вкара делото в съда. Съдийката е дала и насоки на колегите си в червени тоги да установят и разпитат лицата, които са се занимавали с настройване на устройствата на тв сървъра, за да стане ясно по какъв начин е получаван телевизионният сигнал, както и да разпитат повторно абонатите на телевизията дали са гледали програмите, за които столичният тв оператор твърде, че са крадени.
С тези доводи Районният съд в Благоевград отмени постановлението на Районна прокуратура за прекратяване на наказателното производството срещу Емил Радев и го върна за продължаване на процесуално-следствените действия съгласно дадените от Панкова указания.
Припомняме, че до миналата година „читалището” на Е. Радев, работещо като кабелна телевизия, беше на държавна субсидия от 14 000 лв. годишно. След получен сигнал от Министерството на културата община Благоевград спря финансирането му с мотив „констатирано нарушение на бюджетната дисциплина, изразяващо се в липса на читалищна дейност по смисъла на Закона за народните читалища”. Междувременно Радев качи на уебстраницата на виртуалното читалище информация, че всеки, който желае, може да извърши дарение в американски долари, като направеното дарение не подлежи на отказ и възстановяване, а „читалището се задължава да използва получените средства в съответствие с целите и мисията на сдружението”, каквито и да са те.
БОРИС ГРИГОРОВ
- Кристина Панкова
-
„Виртуален свят” продължава да работи и набира абонати и дарения в щатски долари -
Квитанция, с която абонат на кабеларката си плаща услугата, маскирана като „членски внос”