Единственият биостатистик в системата за здравеопазване „Сентара”, която обхваща 12 болници в щатите Вирджиния и Северна Каролина, е Ралица Стойнева Мадуро от Дупница. Ралица работи като биостатистик за Изследователски институт по качество на здравната система „Сентара”, а също така е и преподавател в Катедрата по психология в университета „Уесли” във Вирджиния, пише dennews.bg. Основната работа като биостатистик на Ралица се състои в това да анализира статистически данни за пациентите и медицинския персонал, събрани по време на медицински изследвания, така че да може да направи изводи или да съставя прогнози. Също така допринася и за проектирането и изпълнението на научни изследвания в сътрудничество с други статистици и учени.

Ралица е родена в Дупница, завършила е основното си образование в родния град в ОУ „Евлоги Георгиев”, средното през 2003 година в СОУ „Паисий Хилендарски” в паралелка с английски и испански език. Кандидатства в колеж в САЩ през есента на 2003 г. Cлед като е приета, получава студентска виза и заминава следващата година. Завършва бакалавърска степен по психология в Университета Стоктън в Ню Джърси през 2008 година. Завършва първата си магистърска степен по клинична и консултативна психология в университет в Южна Каролина през 2012 година, а втората си магистърска степен по експериментална психология (2014) и докторската степен (2016) по приложна експериментална психология в университет във Вирджиния, където придобива опит в областта на статистиката и приложните анализи.

В момента Ралица живее в Чеспийк, Вирджиния. Омъжена е за Даниел Мадуро и двамата имат дъщеря на име Калина, която е на 4 години, и син на име Макс, който е на 1 годинка.

„Пълното име на сина ми е Макс Иван Мадуро, кръстен е на дядо ми Иван Михов, който е бил футболист на „Марек“, и се надяваме, че Макс ще последва стъпките му като спортист. Моите родители са Дияна и Цанко Стойневи. Имам по-малка сестра Ива, която живее в Рестън, Вирджиния, и е експерт по уебдизайн и ползваемост във Вашингтон. Прибираме се често в България и сме развълнувани да се върнем у дома тази година през май и да видим нашите баби и дядовци и други семейства и приятели”, казва Ралица.

Ето какво разказа за работата си Ралица Мадуро:
„Екипът ми и аз подкрепяме научни изследвания, основани на факти, практики и проекти за одобряване на качеството във всички болнични и амбулаторни условия на „Сентара”. Като единствения човек в рамките на „Сентара“ с длъжност „биостатистик“, работата ми е уникална по много начини. Един уникален аспект на моята работа е пътуването през Вирджиния и Северна Каролина, предоставяйки статистически и методологически консултации на талантливи доставчици на здравно обслужване, които извършват научни изследвания, насочени към подобряване на здравето на нашите пациенти всеки ден.

Преди да започна да работя в „Сентара” (Sentara), работех в университетска среда, където изследванията често бяха теоретични и не беше ясно дали резултатите ще бъдат от полза за лекарите. За разлика от тогава, сега аз съм щастлива да ходя на работа всеки ден, знаейки, че работата, която вършим, допринася пряко за благосъстоянието на персонала и пациентите. В системата за здравеопазване на „Сентара” (Sentara Healthcare) ние сме отлични в използването на научни изследвания, фокусирани върху решаването на реални проблеми, което е много възнаграждаващо за мен като изследовател. Уникален проект, с който съм ангажирана в момента, е разработване на алгоритъм, който измерва колко работа изисква пациентът. Целта на този проект е двойна. Първо, да се определи количественото работно натоварване на медицинските сестри, използвайки нашия алгоритъм в електронната медицинска карта. По този начин може да се помогне на една главна сестра да възлага работа равномерно, намалявайки натоварването на медицинските сестри всяка смяна. Второ, по-малко натоварване на медицинските сестри ще им позволи да проследяват напредъка на пациентите си в реално време в електронната медицинска карта и да взимат повече основани на факти решения за грижите на нашите пациенти“.