3 нови класни стаи, обособени чрез преграждане на фоайетата на коридорите по етажите, са най-новата придобивка на благоевградското III ОУ “Димитър Талев”.
Припомняме, че още през месец декември, когато репортер на “Струма” разговаря с директори на училища относно предложенията им за преминаване на едносменен режим, от III ОУ обявиха, че смятат да решат въпроса с недостига на стаи, като преградят коридори с плексигласови плоскости и дефакто ги преобразуват в помещения за учене. Тогава образователни специалисти се пошегуваха, че със същия успех от III ОУ, което е най-голямото основно училище в областта с 816 ученици, разпределени в 33 паралелки, но иначе е строено като 24-класно, могат да решат проблемите с материалната си база, като преградят физкултурния салон с паравани и сложат там няколко класа ученици.
Към момента спортната зала се ползва по предназначение, но фоайетата по етажите наистина се превърнаха в класни стаи. Коридорите са преградени с ПВЦ плоскости и остава само помещенията да се обзаведат със столове, чинове, дъски.
“Това е иновативен и оригинален подход за оптимизиране на пространството”, категоричен бе по повод новите класни стаи заместник-директорът на III ОУ Васил Чолаков и допълни, че реконструкцията е направена с пари от училищния бюджет. Той държеше да подчертае, че преградите не са от талашит, а от материал, отговарящ на изискванията.
Зам. директорът коментира, и че стаите /т.е. бившите фоайета/ са големи, със сигурност имали повече от 50 кв.м, освен това били добре осветени даже и със слънчева светлина /тъй като имат прозорци, гледащи към бул. “Св. св. Кирил и Методий”/.
На въпроса имат ли разрешение за подобен вид дейности В. Чолаков заяви: “Всичко е съгласувано с общината”. Зам. директорът сподели и че наред с трите нови класни стаи ще бъдат направени още две. За тази цел училищната библиотека ще бъде преместена в по-малко помещение, а настоящото й място – преградено на две. Така III ОУ ще стане 29-класно училище, а за да се вместят в една смяна, т.е. да учат само сутрин, редуцират приема си на първокласници с една паралелка от 5 на 4.
“За предстоящата учебна година сме утвърдили 4 паралелки. Ще приемем 88 първокласници /б.р. 4 класа с по 22-ма ученици/. Това е положението, ще се свиваме. Преминаването на едносменен режим няма да стане изведнъж, но все отнякъде трябва да започнем”, каза директорът на III ОУ Михаил Спасов.
Въпросът дали новите класни на училището са иновация и новаторство предизвика оживени коментари. Директори на училища коментираха, че преграждането на коридорите не е никаква иновация, а закононарушение.
“Фоайетата в училищата не са направени, за да се преграждат и там да учат деца. Те имат своето предназначение, например при евентуална евакуация да служат за “сборен пункт” и оттам учениците да се разпределят към изходите”, разясниха образователни специалисти.
Родители пък бяха на мнение, че не виждат нищо лошо фоайетата да станат стаи, при положение че не се ползват, а и коридорите са достатъчно широки, за да може учениците да се придвижват безпрепятствено.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
- М. Спасов
-
Фоайето на I етаж до миналата година се ползваше за попълване на документи за прием след 7 клас
-
Фоайето сега е преградено с ПВЦ конструкция