СКЪПИ УЧЕНИЦИ,
УЧИТЕЛИ И РОДИТЕЛИ,
Днес ние отбелязваме патронния си празник, който посрещаме достойно. Завоюваните призови места на национални олимпиади, състезания и конкурси отреждат на гимназията ни място сред най-добрите професионални училища в страната. Бяхме домакини на Есенното национално състезание по физика, като отзивите бяха изключително положителни.
Продължаваме да изпълняваме успешно международната си програма. 101 ученици и 32-ма учители участваха в проекти по различни европейски програми. Присъдена ни бе Харта за мобилност по програма “Еразъм+”, която се присъжда на професионалните училища за заслуги в областта на европейското професионално образование.
В края на 2018 година бяхме посетени от министър Красимир Вълчев, който разгледа обновената ни база по ОП “Региони в растеж”.
Наградата “Директор на годината”, която получих през месец май, е признание за работата и успехите на всички Вас, признание за нестихващия ентусиазъм, с който променяме облика на нашето училище.
Можем и ще продължим напред!
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!
ЕМИЛ ТЕРЗИЙСКИ,
ДИРЕКТОР НА ЗПГ “КЛ. ТИМИРЯЗЕВ”,
ГР. САНДАНСКИ
Ученици, завоювали призови места на олимпиади, състезания и конкурси през учебната 2018/2019 г.
- Национално състезание “Млад фермер” – Божидар Младенов от 11 “б” клас – ПЪРВО място в модул “Растениевъдство”, Христо Петлички, 11 “е” клас, ВТОРО място в модул “Механизация”, и Илия Милев, 11 “б” клас, ТРЕТО място в модул “Животновъдство”
- УТФ “Бутик за здраве”, 11 “д” клас – ПЪРВО МЯСТО в конкурса “Корпоративна социална отговорност” на панаира на УТФ фирмите в Пловдив
- Филип Зекович и Маряна Юриева от 11 “а” клас – участници в националния кръг на олимпиадата по гражданско образование и класирани сред 24-те финалисти на националното състезание “Най-добрата бизнес идея”/
- Национално състезание по “Озеленяване и цветарство”, Никол Хаджиева, Ванеса Мутафчиева и Жаклин Илиева, 12 “д” клас, ВТОРО място ОТБОРНО
- Национално състезание за икономисти на английски език, Йоана Поповчева, 11 “а” клас /втора, отляво надясно/ , ВТОРО място
- Антония Ефтимова, 12 “а” клас, Ученик на годината 2018
- Стилиян Писков, 11 “е” клас, с награда на учителите за Ученик на годината със специални образователни потребности
- Есенно национално състезание по физика – ЗПГ беше домакин за втори път на национално състезание по физика
- Министърът на образованието и науката г-н Красимир Вълчев и кметът на община Сандански Кирил Котев с ученици от дуална система по професия “Готвач”
Международната програма за учебната 2018/2019 се изпълнява успешно
Първата група от 13 ученици по програма “Еразъм +”, проект “Професионализъм чрез европейски опит, проведе своята двуседмична практика през октомври 2018 г. в гр. Кемниц, Германия. Учениците от специалности “Организация на туризма и свободното време” , “Селски туризъм” и “Контрол на качеството и безопасност на храни и напитки” работеха в отбрани хотели, ресторанти и пекарни. Там те се научиха да бъдат по-организирани, прецизни и точни в изпълнението на работните си задължения. Придобиха опит в приготвянето на типични за областта Саксония хлебни и сладкарски изделия, както и опит в немските стандарти на обслужване в хотели и заведения за хранене. Всички участници получиха сертификат Europass Mobillity. Партньор по проекта е немската организация за културен обмен F+U Sachsen gGmbH. Втората група ученици ще пътува през месец юли 2019 г.
Участие в асамблеята на
EUROPEA
В периода от 23.04.2019 г. до 26.04.2019 г. представители на ЗПГ се включиха в асамблеята на EUROPEA (Европейската асоциация на училищата в зеления сектор) под надслов “Бъдещето на образованието в зеления сектор”, която се проведе в гр. Клуж-Напока, Румъния. Ключов момент беше запознаването със статута, хартата и структурата на организацията и участието в общото събрание за 2019 г. като гости. В работните срещи домакините представиха проблемите при прилагането на програма “Натура 2000” и организираха дискусии за съвременните предизвикателства пред професионалното образование в зеления сектор, свързани с нарастващите екологични проблеми на континента. Полезни бяха и разговорите с националните координатори от Полша, Австрия и Испания в търсене на партньори за нови проекти по програма “Еразъм+”. В рамките на културната програма беше посетен Земеделският университет в град Клуж-Напока, където бяха представени атрактивни възможности за интегриране на дейността на средните и висшите училища в зеления сектор.
Проектът по програма Erasum+ е за период от две години (2018-2020 г.) и в него участват партньори от Португалия, Полша, Румъния и Турция. Досега са реализирани:
Днешните заинтересовани страни за утрешното развитие на уелнес туризма
На 19-20 март 2019 година в Добрна, Словения, се проведе втората работна среща по проект “Днешните заинтересовани страни за бъдещото развитие на уелнес туризма”, който е финансиран с подкрепата на Европейската комисия. Партньори на Земеделска професионална гимназия по проекта от българска страна са Национална агенция за образование и обучение (НАПОО), Институт за обучение на персонала в международни организации (ITPIO) и представител на бизнеса. Страните партньори по проекта са Словения, Словакия и Латвия, представени от национални органи за квалификация, търговски камари, организации на работодателите и професионални училища, както и Федерален институт за професионално образование и обучение – Германия.
Проектът WellTo е насочен към разработването на съвместна квалификация Администратор на уелнес център въз основа на текущите нужди на заинтересованите страни в областта на професионалното образование и обучение и на туризма, за да се осигури по-добро предоставяне на уелнес услуги и подобряване на работата с клиенти.
Международно двустранно сътрудничество с Холандия
Проведена учебна практика по аранжиране и дизайн на цветя в Nordwin College. Повишени са знанията и уменията на учениците в областта на аранжирането. Проведена демонстрация на нови техники за изработване на букети. Създадена добра комуникация между учениците от двете училища за обсъждане на новостите в областта на аранжирането и храни и напитки.
Проведена съвместна учебна производствена практика по аранжиране на цветя с ученици от Nordwin College от гр. Хееренвеен, Холандия. Усъвършенствани са знанията и уменията на учениците в областта на аранжирането на цветни композиции. Изработени изцяло с природни материали основни елементи за Великденска украса.
Земеделската професионална гимназия в град Сандански първа в област Благоевград въведе дуалната система на обучение
Земеделска професионална гимназия “Климент Тимирязев” от две години работи по проект “ДОМИНО”, финансиран по Тематичен фонд “Швейцарска подкрепа за въвеждане принципите на дуалното обучение в българската образователна система” 2015/2019 г. по Българо-швейцарската програма за сътрудничество. Дуалното образование е система на професионалното образование – обучение чрез работа. Основни участници при нея са работодателите, професионалната гимназия и обучаемите. В училището се обучават една паралелка ученици от професия “Готвач”/специалност “Производство на кулинарни изделия и напитки”, професионално направление “Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг” по този проект.
Наши партньори по ДОМИНО са: 1. Профстрой ООД, 2. Ел Са Ве ЕООД, 3. Вилиреал ЕООД, 4. София Атанасова – Вега ЕООД, 5. Пирин Шарлопов Хотелс ООД, 6. Прогрес А 82 ЕООД, 7. Хотел Медите ЕООД, 8. Боргруп 51 ЕООД, 9. ЕТ Катерина Кирилова 2005.
През тази година се провежда пилотно учебна практика във фирмите партньори, като предстои в края на учебната година учениците да бъдат окончателно разпределени по обекти и с тях да бъдат сключени трудови договори за 11 и 12 клас. Предстои също и съвместно с наставниците от фирмите да бъдат разработени и учебни програми за практиките, които ще се провеждат при отделните работодатели.
В 9 и 10 клас всички получиха месечни стипендии в размер на 50 лева месечно, освен в случаите, когато са направени над 5 неизвинени отсъствия за съответния месец. Освен това на всички бяха закупени с пари от програмата учебници и по два комплекта работно облекло. Закупено беше и оборудване /хладилник, хладилна витрина, бен мари, затопляща витрина, ел. резачка за зеленчуци и нови съдове/ за училищния ресторант, в който в края на обучението ще се проведе и Държавният квалификационен изпит-практика в присъствието на наставници, работодатели и изпитна комисия.
В 11 и 12 клас учениците ще работят съответно по два дни в 11 клас и 3 дни в 12 клас при работодателите, за което ще получават заплата в размер, не по-малко от две максимални месечни стипендии в 11 клас и не по-малко от три максимални месечни стипендии в 12 клас. Учениците ще работят по седем часа дневно, когато не са навършили 18 години, и по осем часа при навършено пълнолетие. В дните, в които не работят, те са в дневна форма на обучение и имат теоретични часове. В края на четиригодишното обучение те придобиват средно образование и професионална квалификация по изучаваната от тях професия. Важно е да се знае, че имат възможност да останат на работа при работодателя, при когото са провеждали платените практики в 11 и 12 клас.
След като се уверихме в големия потенциал на дуалната форма на обучение, училището осъществи прием на ученици по професия “Лозаро-винар” през 2018/2019 учебна година и заложи прием за 2019/2020 учебна година по професия “Изпълнител на термални процедури”, които са извън проект ДОМИНО.
По този начин ние като институция, призвана да подготвя кадри за пазара на труда, отговаряме на нуждите на местния бизнес.