Волен Сидеров – парламентарен лидер в неустойчиво равновесие

Лидерът на "Атака" не е събирал парламентарната група от месеци и води депутатите от "Обединени патриоти" само формално


Завръщането на Валери Симеонов в Народното събрание промени ситуацията, гласуването на бюджета само отложи следващата буря


Валери Симеонов преди две седмици подаде оставка като вицепремиер и правителството вече не е същото. Това обаче важи и за Народното събрание, където лидерът на НФСБ се завърна.

В първия си работен ден в парламента новият стар депутат намекна, че не вижда проблем в това, че Волен Сидеров е председател на групата на „Обединените патриоти” (ОП).
Само месец по-рано обаче от НФСБ снеха доверието си от Сидеров като парламентарен водач. Повод за реакцията им беше нова серия нападки срещу Валери Симеонов в телевизията на партия „Атака”.

Волен Сидеров е председател на парламентарната група на ОП, но само формално. Националистическите партии по правило са лидерски и не признават чужди водачи.

В Народното събрание е отдавна приета практика парламентарните групи да заседават във вторник, за да обсъждат поведението си на предстоящите пленарни заседания. Сидеров обаче не е събирал групата на ОП от месеци. Това е един от доводите, с които се очаква да бъде поставен въпросът за поста му.
Това може да стане и още другата седмица, коментира неофициално депутат от НФСБ пред „Флагман”.


Привидното затишие тази седмица било заради гласуването на държавния бюджет на второ четене. То мина, така че има широк мегдан за нови страсти при „Обединените патриоти”.

Твърди се, че вече и ВМРО били склонни да поискат преструктуриране на парламентарната група и поставяне на въпроса за лидерството.

По-радикалният вариант е Волен Сидеров да бъде свален от поста. Парламентарната група на ОП разполага с 27 депутати. 11 от тях са на ВМРО, 9 - на НФСБ и 7 – на „Атака”. Ако ВМРО и НФСБ решат, лесно могат да „разжалват” Сидеров.
От формацията на Красимир Каракачанов се раздразнили, след като в последния брой на вестник „Атака” с челен материал е нападнат евродепутатът Ангел Джамбазки. Последният е зам.-председател на ВМРО. Джамбазки ядосал Сидеров с вътрешно писмо до представители на Алианса на европейските консерватори и реформисти. То бе разгласено от колегата му евродепутат Николай Бареков.
Ангел Джамбазки предупредил да не се занимават с Волен Сидеров, тъй като той бил противоречив политик, защитаващ позиции, несъвместими с техните.

Конфликтът между ВМРО и „Атака” имаше и предистория – Сидеров поиска и Красимир Каракачанов да подаде оставка като вицепремиер след оттеглянето на Валери Симеонов. Той направи това изненадващо през медиите.

Сега от НФСБ се надяват ВМРО да подемат инициативата и да поискат промяна в ръководството на парламентарната група. Мекият вариант, за който се говори, е Сидеров все пак да остане съпредседател - примерно заедно с Валери Симеонов. Логично е обаче и ВМРО да предложи съпредседател, макар че това няма как да е партийният лидер Красимир Каракачанов, който не е депутат. 

В момента ситуацията е странна и по още една причина - под формалния водач Волен Сидеров в ръководството на парламентарната група са зам.-председателите Валентин Касабов от НФСБ и Искрен Веселинов от ВМРО. По-надолу в йерархията са секретарите Борис Ячев (НФСБ), Десислав Чуколов („Атака”) и Юлиан Ангелов (ВМРО).
Валери Симеонов пък след завръщането си в парламента се води редови депутат – т.е. той е под тези, които командва в партията си, което е парадоксално.
Това е още един повод да бъдат поискани размествания в ръководството на групата.

От ВМРО обаче са доста по-кооперативни и засега отричат, че ще искат оттегляне на Волен Сидеров като председател. Депутати коментират, че това би създало нов конфликт в „Обединени патриоти” и съответно – нестабилност в управлението.
От НФСБ не виждат голям проблем дори и ако Волен Сидеров реши да го играе опозиционно, тъй като партията „Воля” на Веселин Марешки подкрепяла управлението и осигурявала мнозинство в парламента.
Освен това Сидеров нямало да иска да напусне властта, където разполагал с министър, зам.-министри, областни управители, шефове на агенции и т.н.

Депутат от „Атака” обясни пред „Флагман”, че Волен Сидеров действително не е събирал отдавна парламентарната група, но то „няма и за какво”.
Председателството му обаче не следвало да се поставя под въпрос, след като постът бил квота на „Атака”
. ВМРО и НФСБ от своя страна имали вицепремиери.
Това, че Валери Симеонов е подал оставка, не променяло нещата. Той излъчил друг вицепремиер в лицето на Марияна Николова.

Тази седмица Волен Сидеров пък стоплил отношенията си с ВМРО. Той бил в Брюксел, където Ангел Джамбазки му показал, че съжалява за случката с писмото.

Не бива обаче да се забравя, че драмите през последните месеци при „Обединените патриоти” са в контекста на предстоящите европейски избори.
Волен Сидеров настоява да се явят пак заедно и той да води листата. С това не са съгласни от НФСБ и ВМРО. Последните искат да лансират отново Ангел Джамбазки. В НФСБ дават знаци, че приемат Джамбазки, но не и Сидеров.
Лидерът на „Атака” щял да отблъсне много от периферията на „Обединените патриоти”, докато човекът на ВМРО бил по-добре приет от електората като цяло.

Волен Сидеров е склонен на резервни опции за еврокоалиция – от една страна с Николай Бареков, а от друга  - с „Воля” на Веселин Марешки. И в двата варианта обаче перспективата да седне на евродепутатска банка е нищожна.

Така или иначе можем да очакваме в най-скоро време поредната буря при „Обединените патриоти”. Най-малкото заради неустойчивата ситуация в парламентарната група след завръщането на Валери Симеонов.

В категории: Политика