На 14 и 15 юни в Разград ще се проведе Историческият Фестивал „Античният Абритус“, а програмата бе представена днес /6 юни/ в Община Разград от Виолета Антонова – директор Дирекция „Култура, спорт, туризъм“.
Тази година в събитието ще участват над 100 реенактори от 6 групи за исторически реконструкции от България, Италия и Румъния. Те ще пристигнат на 14 юни следобед и ще разположат своите палатки на поляната в Археологическия резерват „Абритус“ в посока южната крепостна стена.
Официалните събития започват в 18:00 ч., когато от пл. „Момина чешма“ в центъра на Разград ще потегли Триумфален парад на гостуващите Групи за реконструкции, като дефилето ще стигне до АР „Абритус“. Там от 21.00 ч. ще бъде официално откриване на Фестивал„Античният Абритус“ с атрактивно представяне на групите за реконструкции: Gruppo Storico Romano – Италия; Асоциация „Danais” – Румъния; Група за исторически възстановки „Първи италийски легион“, Група за исторически възстановки „Първа тракийска кохорта“, Група за тракийски мистерии „Орфей и Евридика“, Прабългарска школа за оцеляване Бага-тур, Група Пагане.
Ще последва концерт на „Булгара“ – инструменталната формация, която ще представи най-силния си репертоар, марка в съвременната българска култура, въплътила в себе си традицията. Авторската музика на „Булгара“ представя неравноделните тактове, с които българският фолклор е уникален.
Вечерта ще завърши ефектно със зрелищен пиро-мюзикъл с лазерни ефекти високотехнологично аудио-визуално шоу, което символизира „Борбеният дух на Абритус“ и е символичен мост – от античните добродетели до съвременните технологии.
На втория фестивален ден 15 юни, от 10.00 часа в Регионален исторически музей ще се проведе играта за деца „Търсачи на съкровището“, които преоткриват най-голямата златна монетна находка от късната античност в българските земи 835 златни монети, сечени през V век, от името на редица императори и императрици /9 на брой/с тегло близо 4 кг.
През целия ден от 10.00 ч.- 18:00 ч. в Археологически резерват „Абритус” Римският походен лагер и Варварският лагер са отворени за посетители. Императорът ще приеме строя на Римските легиони. В дневната фестивална програма се предвиждат реконструкции и атракции на реенакторските групи: гладиаторски битки, демонстрация на бойна техника, военни и духовни практики и ритуали, спортни състезания, антични танци, антична музика на инструменти от древната епоха, кулинария. Кулминация ще бъде реконструкция на битката от 251 г., в която са загинали двама римски императори – Деций Траян и синът му Херений Етруск.
Съпътстващо събитие е археологическата изложба в Интерактивен музей Разград /Експозиционна зала/ „С колесница през Европа“, с нови археологически находки от АР „Сборяново“.
Информация за участващите групи за възстановки:
Групо Сторико Романо от столицата на Италия Рим, една от най-големите и влиятелни групи в света на античните възстановки. Групо Сторико Романо е призната от Община Рим и Министерството на културата на Италия като официална организация за пресъздаване на античната римска история. В състава на групата влизат легионери, преторианци, гладиатори, група за антропология, весталки, стрелци-ауксилиари, сенатори и патрицианки.
DANAIS ROMANIA – Dacia Association Our House Capidava, Romania. Асоциация за антични възстановки, представящи даките (цивилни и военни) и техните съюзници, живели в древността на територията на днешна Румъния. Последователи на гладиаторите на древния Томис, създават антични паркове в Румъния – собственици на тематичен лагер в Капидава и създатели на единствената гладиаторска сцена в Румъния – арена на гладиаторите в Хистрия. Създават събития, започвайки от училищни презентации, тематични пътувания и лагери и завършващи със собствени антични фестивали – „Основаването на Констанца“.
Група за исторически възстановки „Първи Италийски легион“. Включва реенактори, пресъздаващи Римската империя в нейния апогей – I-II в.сл.Хр. и Късната Римска империя – III-V в.сл.Хр. – легионери, гладиатори, сенатори, весталки, цивилни, занаятчии.
Група за исторически възстановки „Първа Тракийска кохорта“. Най-старата група в България за антични възстановки. Включва реенактори, пресъздаващи живота на населението на римските провинции Мизия и Тракия през I-II в.сл.Хр. – римски оксилиарни воини, цивилно население, занаятчии, местни тракийски воини отпреди завладяването на местните земи от Рим.
Група за тракийски мистерии „Орфей и Евридика“ Ритуал за посрещане на слънцето.
Прабългарска школа за оцеляване „Бага-Тур“. Пресъздават живота на коренното население на Балканите – траките, от началото до средата на първото хилядолетие сл.Хр., както и на прабългарите от времената на Великото преселение на народите и установяването им на Балканите. Акцентират на конните демонстрации и умелото боравене с антични оръжия.
Група за древни танци и обичаи „Пагане“. Групата за древни танци и обичаи е афилиирана към школа „Бага-Тур“. Пресъздава древни танци и ритуали на танцьорки и жени-воини от племената и народите по нашите земи. Красивите танци на самодивите, заниманията по езда, стрелба с лък и други атрактивни начини за показване на древното минало и митология е начинът, по който момичетата от „Бага-тур“ успяват да претворят красотата и да пробудят българския дух.
Огнена група „Феникс“. Развиват древното и съвременно изкуство на огнените демонстрации и жонглиране. „Феникс“ е експериментална формация, в която огненото изкуство се съчетава с театър, танц и акробатика, поради което групата е специален гост на редица международни и национални фестивали, както модерни, така и традиционни, в които се ценят автентичните български послания и смелите творчески решения в пресъздаването на огъня.
Програма за 14 и 15 юни:
Съпътстващо събитие: