До 30 процента смъртност при пчелните семейства се наблюдава през тази зима в Русенско.
Това коментира за БТА Милен Петров - председател на Областния браншови пчеларски съюз "Русчуклия", една от организациите в региона.
По думите му в съюза членуват 105 пчелари, като 80 процента от тях произвеждат биологичен мед.
Според Петров основна причина за смъртността при пчелните семейства е т. нар. "вторично замърсяване" на тяхната храна, което е следствие от използваните от земеделските производители препарати. Става дума за прашеца от царевица и слънчоглед, както и медът, който пчелите са добили и складирали в кошера за зимата. Така пчелното семейство започва да тлее, броят на пчелите в кошера намалява и накрая се стига до смърт.
Даниел Трифонов,който се занимава с пчеларство от три години, обясни за БТА, че се изисква много време, труд и средства за възстановяването на едно пчелно семейство. Изпускат се и първите няколко паши, сред които са рапицата, акацията и липата, което значително намалява добива на мед.
Петров обясни, че според статистиката средно от кошер на година се добиват около 20 кг мед.
Председателят на Областния браншови пчеларски съюз "Русчуклия" бе един от участниците в състоялата се днес работна среща в сградата на областната управа в Русе, свързана с опазването на пчелите и пчелните семейства при борбата с болести, неприятели и плевели. По време на нея от Областната дирекция по безопасност на храните съобщиха, че се осъществява перманентен контрол, като за изминалата година са проверени повече от 300 земеделски стопани. При нито един от тях не било констатирано нарушение. Контролът се осъществявал както чрез извършването на документални проверки, така и чрез оценка на риска. В последните години се наблюдавала и трайна тенденция за намаляване на авиационните третирания.