Петдесетото издание на фолклорния събор "Златната гъдулка" се провежда днес в Русе.

Повече от 550 са участниците, които ще се представят в два раздела - обработен и изворен фолклор.

Танцови състави, хорове, вокални групи, оркестри, индивидуални певци, свирачи и разказвачи от 36 населени места от Благоевград до Добрич се събраха в Русе на 50-то издание на фолклорния събор "Златната гъдулка".

Задачата да оценява изпълненията в двата раздела - обработен и изворен фолклор, е на журито в състав проф. Николай Ненов, доц. Веселка Тончева и проф. Албена Георгиева - Ангелова, която коментира за "Хоризонт" по БНР.

"Такива фестивали пазят едни образци, насочват ни вниманието, карат ни да се замислим за това минало. Колкото повече се размиват границите вече между хората, колкото е по-лесно да се свържем с всички, толкова повече ни се иска да бъдем някакви специфични, различни, особени, за да ни ценят, за да имаме лице, да имаме облик пред хората".

Публиката прие с възторг всяко изпълнение, а най-верните почитатели на фолклора бяха заели местата си още преди началото на фестивала:

"Това е живата памет, живото съхранение на традицията, нашият бит и култура".

За най-добре представилите се участници са предвидени индивидуални и колективни парични награди, грамоти, както и Голямата награда - Приз "Златната гъдулка“.