Идентифицираха вероятния виновник за мистериозен облак от радиоактивни частици, който се носил над голяма част от Европа през 2017 г.

Радиационният скок под формата на изключително висока концентрация на радиоактивния изотоп рутений - 106 във въздуха (почти 1000 пъти над нормалните нива) е открит от учените през октомври 2017 г., но източникът му така и не бе известен.По онова време мнозина спекулираха, че ядрените съоръжения в Русия са отговорни за това, въпреки отричането на властите в Кремъл.

Нови изследвания на френски учени потвърждават, че източник на радиационното замърсяване е ядреният комплекс "Маяк", в който се съхраняват голяма част от радиоактивните отпадъци на Европа, пише Sciencealert. Въпреки, че изхвърлената във въздуха радиоактивна материя не е била вредна за човешкото здраве, тя представлява най-сериозното изпускане на радиоактивен материал след аварията във Фукушима през 2011 г. - с максимални стойности от 176 милибеккерела на изотопа, на кубичен метър въздух.

Ако моделирането на изследователите е правилно, инцидентът е станал някъде в края на септември 2017 г., на 25-и, или 26-и  - почти 60 години след една от най-тежките ядрени аварии в историята на същия обект, класирана като третата най-сериозна ядрена авария в Международната скала за ядрени събития.

През 1957 г., в "Маяк" се случва вторият най-сериозен инцидент след този в АЕЦ "Чернобил". Тогава резервоар, съдържащ течни отпадъци от производството на плутоний, се взривява и замърсява района около станцията. Инцидентът остава в тайна до 1976 г.В този случай обаче става въпрос за еднократно изтичане, което е овладяно много бързо.

Много активисти продължават да взимат на прицел комплекса "Маяк" и до ден днешен. Според тях ръководството на комплекса не си е взело поука от аварията преди 60 г. и по-високите производствени цели са на цената на безопасността.