Всеки ден жителите на едно малко село напускат България. Това звучи плашещо само по себе си. Когато обърнем нещата в цифри, демографската картина на родината ни не изглежда никак приветлива. Става дума за средно 74 души, които всеки ден заминават извън пределите на България, за да търсят по-добър живот и по-добра работа на Запад.

Оказва се, такова е положението не само в нашата страна, а и в други държави от Югоизточна Европа. Така, в крайна цел за хората от тази част на стария континент, се превръщат страни като Германия, Италия и Испания. Проблемът е… ниското заплащане.

През последната една година не само в България, но и в Румъния, например, различни статистики показват, че заплатата се повишава с най-бързи темпове, но пък все още сме на дъното на всички държави-членки на ЕС. Иначе казано - расте, но недостатъчно.

Масовото бягство от тези страни тревожи политиката и бизнеса от Букурещ до Атина. Причината - онези, които заминават, са най-атрактивните за трудовия пазар кадри. Сиреч - младите и добре образовани хора.

Проблемът с изтичането на мозъци не е нов, а се оказва, че не е актуален само за България. Положението е такова в цяла Югоизточна Европа. Навсякъде се усеща недостиг на квалифицирана работна ръка.

И как да е иначе, след като средно на ден родината си напускат 185 румънци, 79 хървати и 74 българи - колкото едно малко село, пресмята германският "Франкфуртер алгемайне цайтунг".

Поради недостиг на персонал румънските предприемачи вече са принудени да набират кадри от Далечния Изток. Същото е и в България: в курортите на Черно море много от сервитьорите и камериерките са от Украйна, Беларус и Молдова.