Българите боледували 4 млн. дни през първите три месеца на годината, съобщиха от Националния осигурителен институт. Болничните, които са вземани през април, май и юни тази година, вероятно ще доведат дотам, че общият брой отпуски по болест през 2019 г. ще е двоен на 2018-а.

Още през май от НОИ се усъмниха в нарастването на болните работници и служители около празниците. Тъй като между Великден и Гергьовден се получиха общо 8 почивни дни с разпръснати между тях 3 работни, така някои си събраха с помощта на болничен 11 дни ваканция накуп.

Само през първите 6 месеца на тази година болничните са стигнали 1,7 млн., а прогнозата сочи, че до края на 2019-а ще станат 3,5 милиона. Това бе причината премиерът Бойко Борисов да предупреди в началото на юли лекарите да внимават, за да “не се стига до арести на медици”.

“Това е страхотен бич и за работодателите, някой си пълни джобчетата с раздаване на болнични листове. Това са още 1,5 млн. повече заболели, което няма как да е истина”, обясни тогава Борисов. Зачестявали случаите хора да вземат болнични без причина с ясното съзнание, че работодателят и бюджетът ще им плащат. “А те отиват да берат гъби, ягоди, през това време си им текат заплатите, не могат да бъдат заместени”, разгневи се премиерът. И поиска мерки за ограничаването на фалшивите листове.

Наблюденията на бизнеса показват, че винаги около празници болничните се увеличават с 30%, затова те поискаха първите три дни да са неплатени, вместо да се плащат от работодателя. Продължава тенденцията жените да боледуват повече. В болничен те са били над 2 270 022 дни, докато мъжете са били на легло 1 687 381 дни.

Жените обаче вземат с 3,65 лв. по-малко на ден от силния пол, освен това обикновено те гледат децата, когато се разболеят. Най-болнави са хората над 65 години, които са ползвали над 45 хил. обезщетения за общо заболяване. Хората под 35 г. пък не минават границата от 20 хил.

Най-много болнични - 249 253, са издадени на софиянци, докато в Пловдив те са почти три пъти по-малко. Топ 3 на най-болнавите се запълва от Варна с 48 617 обезщетения. Най-малко болнични са ползвани във Видин, където са едва 4614. Около 9000 са в Добрич, Търговище, Разград и Кърджали.