Всеки ден едно малко село напуска България. Балканите губят битката с “изтичането на мозъци” - гръмки слова, които вещаят едно единствено нещо - катастрофа.
Стотици хиляди граждани от Югоизточна Европа избират да напуснат родината си и да търсят развитие в западните страни от стария континент.
Нациите се топят със скоростта на светлината, а държавите изглеждат неспособни да се справят с проблемите и да задържат хората в трудоспособна възраст в пределите на родината им. Положението не е такова само в България, сочат редица статистики.
Изчезваща нация са и румънците. В северната ни съседка текат засилени миграционни процеси и младите масово търсят реализацията си в чужбина. Резултатът от това е отказ на много мултинационални компании да инвестират в Румъния, тъй като няма персонал. Данните сочат, че недостигът на работна ръка в северната ни съседка е от поне 300 хиляди души.
Изводът - порочният кръг се затваря. Липсата на работна ръка означава липса на интерес за инвестиции. Липсата на интерес за инвестиции означава липса на работни места. Липсата на работни места значи само едно - че хората ще си търсят работа другаде.
В България колелото се завърта по същия начин. Фирмите започват да отказват договори заради липса на кадри. Много хора от Югоизточна Европа заминават за Германия, Италия или Испания. Заплатите тук се увеличават, но в по-малък обем.
Защо проблемът е голям?
Защото така наречената атрактивна работна ръка е спечелена от чужди пазари. Иначе казано - хора с добро образование и големи амбиции изчезват от родината си, защото тя не им предлага развитие. Освен това, водената от западните държави политика се превръща за магнит в миграцията.
По официални данни, над 2 милиона румънци живеят в чужбина, предимно в Испания и Италия. Над 700 хиляди българи са намерили нов дом в някоя от държавите в ЕС.
От Хърватия през периода 2013-2016 г. 230 хиляди души са емигрирали в ЕС. От Гърция, по данни на синдикатите, след началото на финансовата криза през 2010 г. са напуснали най-малко 400 хиляди, предимно млади хора. Дори Унгария, която се приемаше за една от най-добре развитите държави в региона, след глобалната криза през 2008 г. преживя миграционна вълна, засилила се през 2010 г. В периода 2010-2017 г. повече от 200 хиляди унгарци на възраст между 20 и 65 години са напуснали страната, което поставя Унгария на първо място сред новите членове на ЕС по динамика на изселването.
Всички направени изводи звучат притеснително и безкрайно тъжно. Балканите се обезлюдяват не просто временно, а трайно. Балканите са регион с възможности за развитие, но инвестициите се насочват на грешното място. Иначе казано - недобро образование, липса на обучения и една разделителна линия между образованието и бизнеса, която се оказва пагубна.
Всички страни се оказват губещи.Причината - инвестира се в нещо, което няма как да се задържи. Бизнесът се оплаква, че има ниско квалифицирани кадри и образованието не си е свършило работата.
От другата страна пък системата твърди - ние влагаме, а трудът ни се качва на първия самолет и поема завинаги на Запад.
Отговорността безспорно е споделена, но идеи за трайно решение на проблема сякаш липсват.
Източник: БГНЕС