Близо 100 000 българи с ТЕЛК-ово решение се трудят като мениджъри и счетоводители. Това са нашенците, които получават инвалидна пенсия, но са в трудоспособна възраст и са успели да си намерят работа. По данни на осигурителния институт 97 756 от всички 448 461 с пенсия за общо заболяване са открили подходящата за тях длъжност, което означава, че всеки пети е зает в реалния сектор.
Освен като счетоводители и мениджъри, работодателите търсят да назначат инвалиди и на позиции като уеб дизайнери, експерти връзки с обществеността, строители, юрист-консулти и шофьори, установи проверка в сайтове за обяви за работа. Най-много обявени свободни позиции има в столицата, като заплатите достигат до 1300 лв. с възможност за месечни бонуси, които са пряко свързани с професионалните постижения.
Във Велико Търново пък възнагражденията са около хилядарка. За местата се изисква висше образование, свързано с длъжността. В обявите е посочено още, че професионалният опит не е задължителен за заеманата позиция, а кандидатите ще бъдат наети по проект „Обучение и заетост“. Това означава, че държавата поема за определен период от време част от трудовото възнаграждение на наетото лице и осигурителните му вноски, пише "Монитор".
При назначаване служителите минават въвеждащо обучение. След приключване на проекта работодателите гарантират продължителна заетост, както и възможност за гъвкаво работно време. За някои от позициите като уеб дизайнерите например, пък съществува и възможност за работа в домашна среда за определени периоди на договора.
Същевременно 11 инвалиди са отказали да започнат предложената от бюрата по труда работа, сочат данни на Агенцията по заетостта за деветмесечието на 2018 г. Най-претенциозни се оказват пловдивчани, където са повечето откази, следвани от врачани и старозагорци. Причините били по-ниско от очакваното заплащане, отдалеченост от дома, работа на смени или невъзможност за съчетаване на трудовия живот със семейни и домакински задължения. 36 на сто от регистрираните в бюрата по труда през 2017 г. пък са останали трайно извън пазара на труда, защото са с ниско образование.
Работещите българи с увреждания освен заплата получават и инвалидна пенсия. Седем от десет нашенци взимат до 300 лв. пенсия заради придобит дефицит, показват данните от онлайн справка в НОИ. Почти 55 000 нашенци пък прибират месечно в джоба си между 300 и 700 лв. Най-малък е броят на хората с намалена трудоспособност, които получават по 910 лв. - едва 1396. Средният размер на инвалидната пенсия в страната е 248 лв. Сумата, която получават, зависи от възрастта, стажа и процента инвалидност.