Да се въведе период на изчакване от няколко дни, в които болничните не се заплащат нито от работодателя, нито от Държавното обществено осигуряване. Това предложи председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
В момента осигурителят плаща за първите три дни болнични 70% от дневното възнаграждение.Това стана факт през 2010 г., по настояване на тогавашния финансов министър Симеон Дянков.Тогава това бе прието като антикризисна мярка – от една страна бюджетът на държавното общество осигуряване ще плаща по-малко, а от друга – така трябваше да се пресече стимула на работодателите да пускат работниците си в болнични, когато нямат работа за тях.
От години обаче бизнесът иска това да отпадне. Според Велев връщането на старото положение е "най-малкото, което трябва да се направи".
"Изисква го елементарната коректност и почтеност. Кризата отдавна мина, а ние продължаваме с тази временна мярка, която целеше да пази работодателите от изкушението да насърчават работниците да излизат в болнични, когато няма работа", каза пред БНР председателят на АИКБ.
Той дори стигна по-далеч, като даде примери с Латвия, Швеция, Холандия, Австрия, Гърция, Естония, Италия, Чехия, Португалия и Кипър, където според него първите няколко дни въобще не са платени. Освен това процентът на компенсация е много по-нисък в ЕС.
"И като добавка към това на повечето места тези доходи се облагат", каза още председателят на АИКБ.
Припомняме ви, че преди дни в парламента беше внесен законопроект на партия "Воля", който предвижда да отпадне задължението първите три дни болнични да се плащат от работодателите и това да стане задължение на общественото осигуряване, сега обаче предложението на бизнеса е далеч по-дръзко.