Епидемията от Африканска чума продължава да върлува в страната. Опасенията са, че ако болестта прехвърли Балкана и стигне до Стара Загора, цяла България ще пострада и то сериозно. Причината – край града на липите се намира най-голямата свинеферма.
Според ресорния еврокомисар България може да загуби цялото си свиневъдство, а вчера пък се появиха и твърдения, че цената на свинското месо у нас драстично ще скочи.Заради епидемията, върлуваща в страната, Европа отправи критики към България и управлението - властта не е направила необходимото и до сегашното положение се е стигнало, защото някой у нас не си е свършил работата.
Зам.-министърът на Земеделието Янко Иванов обаче не е съгласен, но призна - пропуски има."За 3 години драстично трябваше да бъде намалена популацията на дивите животни. Това не се случи. Втората грешка идва от стопанствата тип "заден двор". Те продължават да се разрастват. Третата грешка е, че няма комуникация между институциите и хората. Мерки обаче са взети, но проблемът не може да се реши с магическа пръчка", коментира той пред Нова тв.
Иванов допълни, че на границата ни с Румъния, където чумата е сериозен проблем, нямаме граничен ветеринарен пост, а само "Гранична полиция", която проверява единствено документи."Ако не успеем да ликвидираме чумата, тя ще ликвидира свиневъдството в България", категоричен беше зам.-министърът.
Междувременно се появиха нови огнища на болестта в Плевенско и в Търновско. В Русенско, където предстои унищожението на над 40 хиляди прасета, се стигна до напрежение и недоволство заради риска от екокатастрофа след евтаназирането на животните.
Собствениците на свинеферми от своя страна са се захванали сами да решат проблема. Свиневъди в село Козлодуйци в Добричко предлагат обезщетение на стопаните от близките села, които доброволно закопаят прасетата от дворовете си. Те предлагат по 250 лв., независимо от големината на животното. Мярката е крайна, тъй като в областта все още няма огнище на африканска чума.
Според собствениците на свинефермата обаче това е наложително, за да се предотвратят евентуални фатални последствия. Един от животновъдите, съгласил се на крайната мярка, обясни, че ако свинекомплекът не се спаси, стотици хора ще останат без работа.
"Правим всичко възможно да обезопасим 3-километровата контролирана зона около свинекомплекса преди евентуалната регистрация на заболяването. Направихме среща с кметове, полиция и собствениците на животни – разяснихме какви са опасностите за тях и нас. Хората сами предприеха действия", обясни д-р Румен Караманов – управител на свинекомплекса пред bTV.