Все повече германци след излизане в пенсия не могат да запазят стандарта си на живот. И трябва да се отказват от какво ли не: от автомобил, от пътешествия, от култура.
В Източна Европа обаче с германската пенсия се живее доста по-охолно.В България животът е двойно по-евтин, твърдят репортерите на тв-канал ZDF и дават пример с имотите: къща може да се купи дори за 5 000 евро.
Същото се твърди и в серия от публикации в "Ди Цайт".Седмичникът цитира Евростат, чиито данни сочат, че средният доход в България възлиза на по-малко от 500 евро.
Литър бензин струва около едно евро, наемите са ниски, цените на недвижимите имоти – също, пише вестникът и обобщава, че условията на живот в България определено предлагат интересна перспектива на тамошните пенсионери.
С това се обяснява и едно на пръв поглед смайващо число: броят на германците, които живеят и получават пенсията си в България, за 20 години се е увеличил с цели 2 800 процента!
В абсолютни цифри обаче това нарастване вече не изглежда толкова сензационно: през 1997 година към България е имало едва 22 пенсионни трансфера от Германия, а през 2017 броят им вече е бил 652.
Все повече германски пенсионери избират да живеят другаде
За същия период от 20 години се е удвоил броят на германците, които получават пенсиите си извън Германия – днес те вече са близо 240 хиляди, пише Дойче Веле. Повечето живеят в съседни държави – Австрия, Франция и Швейцария. Там обикновено ги е отвел личният или служебният им живот.
Но тази картина постепенно се променя и все повече германци избират на старини да живеят там, където са ходили на лятна почивка: между 100 и 200% се е увеличил броят на германските пенсионери в страни като Испания, Гърция и Хърватия.
В своя документален филм за германските пенсионери в България, ZDF представя 75-годишния Валдемар Хакщетер и съпругата му Хилдегард, които от десетина години живеят в едно село в Североизточна България. Хилдегард изобщо не искала да напуска Германия, но България се оказала единственият изход.
Техният случай описва и вестник "Ди Цайт": Това са един друг вид икономически мигранти: те бягат не от бедното към богатото, а обратно, от богатото към бедното, коментира седмичникът.
В България бедните германски пенсионери спадат към горната средна класа.
"Тук няма нужда да си броя стотинките и да мисля мога ли да отида на ресторант", казва Валдемар пред изданието.
Двамата обясняват, че в Германия месечно разполагали с не повече от 300 евро, след като си платят всички сметки.
"Вече десет години живеем тук. И нито ден не съм съжалявал за това решение. Тук съм вторият най-заможен човек в селото." Не случайно преди 10 години той казал на Хилдегард: "Да се махаме от Германия, моето момиче!"