Растат парите, необходими на едно семейство, за да живее нормално. Само за година издръжката на живот у нас се е вдигнала с 87 лева, сочат данните на КНСБ.
Според профсъюзите 2448 лева е издръжката на живот за семейство с двама възрастни и две деца. Така чистата заплата на един възрастен не трябва да бъде под 1224 лева.
Оказва се, обаче, че има несъответствия в изчислението на прага на бедност.
Близо 800 000 души са работещите бедни, заяви миналата седмица социалният министър Бисер Петков.
„Това е една доста надценена идея за работещите бедни според общоприетата статистика, ако оставим всичко друго настрана”, смята обаче Адриан Николов от Института за пазарна икономика, който коментира пред bTV, че единствената валидна методика в тези изследвания за линията на бедност е тази на Евростат.
Според изчисленията на Николов реалният брой на работещите бедни в България е 10% от всички заети или около 307 000 души, което е значително по-малка цифра.
“Ако някой твърди, че работещият беден трябва да получава доход малко под или около прага на бедност, това е цинизъм”, контрира профсъюзният икономист Мика Зайкова, която е категорична, че в своите изследвания Институтът към КНСБ използва именно методиката на Евростат.
В България има две линии на бедност – едната е тази на НСИ, а другата е амдинистративно определена и основанията за нея са черна кутия, категоричен е Николов.
„Методиката за определяне на бедност не е една”, отбеляза Зайкова, която заяви, че линията за бедност е основа за социалните трансфери, но те не трябва да бъдат включвани в нейното изчисление.