От Столична полиция публикуваха съвети за шофьорите как те постъпят, ако някой навлезе в "мъртвата им точка". На графиката на СДВР се вижда обхвата на огледалата, ясната видимост, както и "мътвата точка".

 

Всеки шофьор е преживявал момента, когато решавайки да изпревари друг автомобил или да завие, да се окаже, че вече го изпреварва друго моторно превозно средство и да си зададе въпроса-откъде излезе този, току-що си погледнах огледалата?

Огледалата не покриват всички точки на обща видимост и когато този, който ви следва, влезе в зоната на превозното ви средство, може да попадне в така наречената "мъртвa точка(ъгъл)" и следователно става невидим.

Проблемът е в мъртвата точка на видимост. Това са зони около превозното средство, които шофьорът не може да види, като гледа през прозорците или в обикновени огледала. Това е и причината, поради която превозни средства и велосипедисти изчезват за секунди от погледа ви и не могат да бъдат видени в огледалото за обратно виждане. Тези секунди обаче понякога могат да преобърнат живота ви. Мъртъв ъгъл има и от двете странични огледала.

Мъртвите точки са значим фактор при много от катастрофите, особено когато превозното средство завива. Често тези произшествия са свързани с промяна на посоката на движение на кръстовища, пътни възли и кръстовища с кръгово движение, като невидимите зони увеличават риска от произшествия особено с участието на тежкотоварни камиони над 3,5 т и малки участници в движението – пешеходци, мотоциклетисти, велосипедисти.

Практиката е наложила като най-популярен начин просто да се обърнете и да се огледате дали около вашето превозно средство няма други участници в движението. Проблемът тук е, че вниманието ви се раздвоява. Това трае само един кратък миг, но все пак през това време вие не гледате пред вас какво се случва. Когато шофирате е по-добре да гледате напред, но е еднакво полезно да погледнете и настрани, когато искате да направите промяна на посоката(и не само тогава), за да си гарантирате, че ще направите маневрата безопасно.