2000 евро за всяко новородено дете, защита от уволнение до 24 месеца след раждане на дете, въвеждане на анонимно раждане с цел намаляване броя на изоставените бебета – това са част от мерките, които гръцкото правителство ще предприеме за справяне с демографския проблем и подкрепа и заздравяване на семейството, съобщава агенция МИА.

Министерството на труда на Гърция е пресметнало, че за догодина трябва да осигури 180 милиона евро, които ще бъдат изплатени на около 90 000 майки. От списъка са изключени онези, които имат високи месечни доходи.

Според направените проучвания, ако не се вземат спешни мерки срещу ниската раждаемост, до 2050 г. населението на Гърция ще наброява между 8,3 и 10 милиона, като средната възраст ще бъде 47-50 години, хората над 65-годишна възраст ще представляват около 33% населението на страната.Гърция е на водещо място в Европа по брой на абортите и се нарежда на трето място в света с около 250 000 аборта годишно.

У нас, еднократната помощ за „живородено дете” – така е записано в закона ни, за първо дете е 250 лева, тоест 125 евро. За второ дете мизата скача на 600 лева.

Не по-различно е положението при абортите. Годишно се раждат под 60 000 българчета, над 20 хиляди пък са пожеланите прекъсвания на бременността.

И България застарява като съседна Гърция, а населението ни стремглаво се топи, отдавна сме под 7 млн.