През последните няколко десетилетия света става свидетел на едни много мащабни и масови миграционни процеси. Хора от различни държави напускат домовете си и се установяват някъде в чужбина, защото там има по-добра работа, по-висок стандарт на живот и по-добри възможности.

Тези мигрантски общности формират един малко по-различен пейзаж в държавите, а подобни процеси са особено видими в страни като Франция и Германия например, където има доста голямо присъствие на мюсюлмани и хора от близкоизточните държави.

Именно поради тази причина (и заради зачестилите терористични атаки в Европа, разбира се), обществата станаха доста чувствителни, що се отнася до приемане на чужденци от онези региони. И въпреки това доста преди зараждането на ИДИЛ и кръвопролитните атентати, в страни като Германия се сформира доста голяма мюсюлманска общност. Общност, която работи, праща децата си на училище и изобщо създава един доста шарен демографски пейзаж, дори в културно отношение.

Смесването на културите е и причината за едно решение, предизвикало скандал в Германия преди дни. Две детски градини в Лайпциг са решили да изключат свинското месо и продуктите, съдържащи желатин (напр. желирани мечета) от ежедневното меню на децата. За готвената промяна съобщи най-напред вестник "Билд", който написа, че това се правело заради две мюсюлмански деца.

"От уважение към променящия се свят, от 15 юли ще се сервират само ястия и закуски, които не съдържат свинско месо", се казва в цитирано от изданието писмо до родителите.

Заради разгорещените реакции обаче полицията в Лайпциг изпрати патрулни коли, които да охраняват двете градини - за да ги предпази от “възможни опасности” и евентуални междуобщностни сблъсъци. Вълната от възмущение принуди ръководството на двете градини да замразят плановете си.

Новината на вестник "Билд" се разпространи като горски пожар в социалните мрежи, а хаштагът #Schweinefleisch (свинско месо) е най-споделяният в Туитър през последните дни

Местната организация на Християндемократическия съюз (ХДС) в Саксония обяви, че това е равносилно на “забрана на свинското месо”, което е неприемливо, пишат от “Дойче веле”. Някои го наричат “културен диктат” - обществено явление, при което културата в населението се променя под влиянието на малцинствата. Тя се адаптира постепенно, но доста методично, а ярко изявени националисти никак не приветстват подобни идеи.

Според социалдемократката Сосан Шебли, която е от палестински произход, мярката може и да е с добри намерения, но тя не допринася с нищо за приобщаването на мюсюлманите.

"Ако детските градини, училищата и други подобни заведения решат съвсем да изключат месото от менюто си и да предлагат само вегетарианска храна, аз не бих имала нищо против. Но не приемам това да се представя за нещо, което се прави от уважение към мюсюлманите", написа тя в Туитър.

С разгара на Африканската чума в България обаче подобен дебат може да се окаже напълно излишен, а крайният резултат така или иначе да е търсеният от въпросните детски градини.Епидемията в страната върлува с пълна мощ, а опасенията са, че ако болестта прехвърли Балкана и стигне до най-голямата свинеферма в Стара Загора, целият отрасъл ще бъде заличен.

Африканска чума има и в Румъния, а в четвъртък от Министерството на земеделието в Словакия също съобщиха за случаи на заразени животни. 25 държави в Европа са засегнати също от заболяването и освен това Китай, който е най-големият производител на свинско месо. В Китай са унищожени 200 милиона свине, коментират от "Асоциация на месопреработвателите в България".