Светът все още може да спре топенето на ледниците в Антарктика и евентуалния потоп, който ще залее крайбрежните градове на планетата. Как? С изкуствен сняг. В последните няколко месеца активно се говори за глобалното затопляне и проблемите, които то неминуемо ще създаде в бъдеще.
Редица учени изтъкват, че процесът вече не може да бъде обърнат с положителен ефект, но последващото му задълбочаване все още може да бъде спряно. Само преди няколко седмици стана ясно, че най-големият ледник Туейтс е станал изключително нестабилен и с висока скорост губи от своята ледена маса. Причината, разбира се са високите температури.
Учените непрестанно предупреждават, че ако топенето на полярните шапки продължи със същата скорост, то нивото на световния океан ще се повиши с до 3 метра през идните векове, а това може да се окаже пагубно за човечеството. Тук идеята за изкуственият сняг се намесва и на теория изглежда доста обнадеждаваща. Всъщност изкуственият сняг е истински… почти. Той ще се получи след изпомпване и повторно замразяване на вече разтопената ледена маса, превърнала се във вода.
Това ще стане с помощта на 12 000 задвижвани от вятъра турбини, които да изпомпят ледената вода и да я изкарат на повърхността, където да образува нещо като одеяло върху изтънялата повърхност на арктическите ледници. Това би предотвратило бъдещо топене. “Вече сме събудили звяра на южния полюс.
Стигнали сме момент, от който няма да можем да се върнем, ако не предприемем някакви действия. Можем да стабилизираме ситуацията и то с не много големи усилия”, споделят пред Ройтерс учени от Института за климатични изследвания в Потсдам, Германия, които са авторите и на проучването. За да се стабилизират ледниците, ще са нужни най-малко 7400 млрд. тона сняг.
Климатолозите обаче са категорични и настояват, че не става въпрос за хипотеза и че всяка подобна мярка трябва да бъде придружена от радикално намаляване на парниковите емисии.