От 22 май една българска майка няма контакт с детето си. Вчера цяла България разбра за историята на София - 12-годишното момиченце, което беше отнето от социалните служби в Италия.

София живее в католическа църква от една година, а за нея се грижат монахини. Майката успява да се чуе с детето за пръв път по телефона едва този вторник.

“Детето беше гледано добре. До отнемането се стигна, защото през 2015 г. пуснах оплакване срещу директора на училището, а той реши, че може да намери поводи, заради които да ми я вземе”, обяви пред Нова тв майката на момиченцето - Виолета Станева.

Сигналът е бил подаден заради видео, с което директорът рекламира, че в училището се учи румънски. Българското дете се вижда на преден план в клипа. Родителите категорично отрекоха дъщеря им да е отсъствала от училище 27 последователни дни, както се твърди. 12-годишното момиченце не посещавало часовете само две седмици.

„По време на проверката имаше кашони, приготвени за пътуването, за да се преместим с дъщеря ми окончателно да живеем в България. В коридора имаше празни кашони, които трябваше да напълня”, разказва Станева. Никой не взима под внимание желанието на детето, твърдят родителите. По думите на майката 12-годишното българче няма търпение да се прибере у дома и постоянно говори за заветния момент.

“Не ми разказа почти нищо от това, което прави там, защото и е забранено да говори”, допълни Виолета. Припомняме, че случаят на българчето предизвика доста остри реакции сред обществото в Италия и стигна до италианския сенат. След случилото се последваха протести пред Министерството на правосъдието в Рим, в които взеха участие членове на асоциацията А Пи Ес. Неин председател е сенаторът от "Форца Италия" - Лусио Малан, който разказа лично историята на София в своя блог.

Протестите обаче събраха на едно място и други родители със същата съдба - адвокати от цяла Италия, дошли в столицата на свои разноски, асоциации, борещи се за правата на децата, отнети от семействата им. Всички те искат проектозакон, който да предвижда санкции за социалните работници, които не спазват крайни срокове и процедури, и по този начин нарушават нормите за закрила на децата.

Българското посолство в Рим работи за редовни срещи между отнето в Ладисполи българско дете и майка му.