Медицински сестри се оплакаха, че към средата на август все още получават между 590 и 620 лева. Въпреки масовите протести из страната, в много болници увеличение на заплатите все още няма. Министерството на здравеопазването даде нов срок, в който да има реално увеличение на заплатите на медицинските сестри, фелдшери, акушери, лаборанти.

Очаква се през второто полугодие на 2019 да бъде достигнато нивото на заплащане, регламентирано с подписания в края на миналата година Колективен трудов договор от 950 лв. Това се разбира от отговори до "Дневник" от здравното министерство във връзка с множество сигнали от медицински специалисти, за липсващите обещани допълнителни десетки милиони от март досега.

Такива сигнали има от специалисти по здравни грижи в Павел баня, Павликени, Ловеч, Казанлък, болница в Бургас, университетска болница в София, Видин, Велинград, болница "Св. Марина" във Варна, "Св. Георги" в Пловдив, Свищов, Мизия и др. Действително на няколко места се появиха и информации за увеличение на заплащането със 100-200 лв. и допълнително материално стимулиране, но това далеч не е популярна практика.

Така медицинските сестри са организирали нов национален протест за 11 септемврии, а след това отново ще влязат във всекидневни протести. Здравните специалисти протестират от месец март, като срещите с правителството датират и от преди това.

Премиерът Бойко Борисов и здравният министър неколкократно даваха различни срокове, в които да се осъществи увеличението на заплатите. Последно Ананиев претендираше, че увеличението ще е факт от 1 юли. След личната намеса на премиера още през февруари правителството даде допълнително на общинските и областни болници 30 млн. лв. Кирил Ананиев обяви, че МЗ започва анализ на проблемите със заплащането на здравните специалисти.

А целта бе да се установят размерите на заплатите във всяко лечебно заведение и къде колко не достига, за да се гарантират предвидените в колективния трудов договор 950 лв. начална заплата. Към края на март, в разгара на протестите, Ананиев успокояваше специалистите по здравни грижи , че не са усетили отпускането на средствата, просото защото все още тече процедура по усвояването на допълнителните пари. Но най-вероятно от 1 април хората ще получат своето заслужено увеличение.

След това министърът констатира, че няма как наливането на допълнителни средства да реши проблемите и да гарантира вдигането на заплатите. В началото на април, обаче, отново с разпореждане на премиера Бойко Борисов, Министерският съвет гласува допълнителни около 50 млн. лв. по бюджета на Министерството за здравеопазването. А в своите изявления Борисов и Ананиев пак обявиха, че това е за повишаване на заплатите на медицинските сестри и специалистите по здравни грижи.

Двамата пак обещаха началните заплати и за двете групи да станат 950 лв. Дни по-късно министърът на здравеопазването заяви, че от 1 юни тази година няма да има медицинска сестра в България, която да получава по-ниска заплата от 950 лв. Е, има! Впоследствие юни се превърна в юли. Днес, шест месеца след първите протести, заплатите на сестрите са почти същите, въпреки отпуснатите милиони. Министърът се оказа прав - наливането на допълнителни средства, няма да реши проблемите. Все пак е финансист.

Днес министерството продължава да обещава, вече без конкретен месец. "Министерството на здравеопазването ще продължи да следи и да анализира равнището на достигнатите възнаграждения в държавните и общински лечебни заведения за болнична помощ, като по-съществени промени се очакват след отчета за деветмесечието", казват още от здравното ведомство.