На въпрос какви са най-силните му впечатления от двете страни, които току що е посетил, той отвърна: "Те са две коренно различни нации. България е нация с традиция, която е многовековна. Същото е и със Северна Македония. Тя също има много древна традиция, но не като държава, а като народ", каза Светия отец.
Той каза, че и в България, и в Северна Македония, православни християни, католици и мюсюлмани живеят заедно.
"Искрено мога да кажа, че патриарсите, с които се срещнах, наистина са глас Божий. Те са Божии чеда. Патриарх Неофит е Божи човек, а и патриархът на Грузия Илия II е Божии човек. Такива са и Вартоломей, и Кирил. Понякога хората казват: „Този има недостатък, онзи има недостатък!”. Ние всички имаме, не сме безгрешни”, каза той.
Той сподели и за преживяванията си от първото причастие у нас.
„Спомних си 8 октомври 1944 г. – моето първо причастие. Пеехме „О, Свети олтаре, пазен от ангелите!”. Сигурно и някои от вас го помнят. Видях децата, които се отварят към живота, наясно с избора за това тайнство. Църквата пази децата. Те са граница, те са обещание. Силно преживяване за мен. Почувствах, че тези 249 деца са бъдещето на църквата, че са бъдещето на България. Много силно усетих тези моменти. Благодаря много! Молете се за мен”, каза папа Франциск в края на апостолическото си пътуване.