Средно 6 жени на ден са потърсили помощ заради домашно насилие, показва статистика на фондация “Анимус” за изминалата 2018 г. Проблемът с тормоза у дома е доста сериозен в България, а през последните няколко години случаите на тормоз, завършил със смърт, зачестиха особено много. За 365 дни през фондацията са преминали 14 736 души, сред които жени и деца. Цифрите сочат, че от домашно насилие, само за една година, са се оплакали над 1500 души, по-голямата част от които жени.
През 2018-а 28 жени са загубили живота си, много вероятно бройката да е много по-голяма, тъй като има случаи, при които жертвите не са идентифицирани като убити при домашно насилие. Кризисни центрове, в които се настаняват хора, потърсили помощ от тормоза у дома, има в цялата страна. В момента функционират едва 13, като в столицата той е само един с едва 8 места, а обслужва двумилионен град. Кризисният център „Света Петка” е с денонощен достъп и към момента е препълнен.
През 2018-а е предоставил психологическа помощ и настаняване на общо 92 жени и техните деца. Центрове има в градовете, в които НПО-та са се ангажирали с проблема. Според данните обаче липсва кризисен център в цяла Северозападна България. Жертвите на домашно насилие в региона реално са изправени пред огромно предизвикателство и са обречени, тъй като няма кой да им помогне. Такова е положението и в други по-малки населени места в страната, където жертвите просто нямат към кого да се обърнат. Кризисни центрове има в Пловдив, Перник, Стара Загора, Бургас, Варна, Силистра и два в Русе. Кризисен център има още в Гоце Делчев и Димитровград.
Проблемът с домашното насилие не е от вчера и засяга цялото общество. Той се дължи на системно неглижиране и доста изкривена обществена нагласа. Голяма част от хората все още възприемат шамара като нормална мярка за възпитание не само при децата, но и партньора, а случаите на агресия у дома зачестяват все повече.
Държавата взе мерки за справянето с проблема и преди известно време бяха приети промени в Наказателния кодекс, които криминализираха домашното насилие във всичките му форми. Престъпление, извършено в условията на домашно насилие, е такова, ако е предшествано от системно упражняване на физическо, сексуално или психическо насилие, поставяне в икономическа зависимост, принудително ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права. То се наказва с лишаване от свобода в зависимост от сериозността на престъплението.
Проблемът обаче е в думата “системно”. За да се вземе под внимание, трябва да бъде доказано, че е системно упражнявано или поне 3 акта на домашно насилие. Превенцията също се оказва доста чувствителна територия. За генералното изкореняване на проблема трябва да се работи още от ранна детска възраст, защото много голяма част от проблемите идват още от детството (независимо дали става въпрос за домашно насилие, агресия в друга форма или дълбоки психологични проблеми).
Максимата: “Бий ме, обичам те”, която е общоприета под много семейни покриви в България също се оказва проблем. При тези случай жертвата напълно отказва да потърси помощ, а в такива ситуации институциите просто не могат да си свършат работата. Проблемна се оказва и обществената нагласа, която все още е под влиянието на доста консервативни морални стълбове.