Средните глобални температури са напът да превишат основната цел, заложена в парижкото климатично споразумение, ограничаващо ефекта на глобалното затопляне. Това показва ново изследване, представено днес в полския град Катовице, където се провежда международна климатична конференция, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Но надхвърлянето на целта до края на този век няма да е толкова сериозно от очакваното, благодарение на значителните усилия от някои страни в борбата с климатичните промени, се казва в доклад на консорциум от три независими европейски изследователски групи, известен под името "Консорциум за проследяване на действията за климата".

Парижкото споразумение цели да ограничи глобалното затопляне под 2 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалната епоха. Има опасения, че температурите ще нараснат над нивата, считани за безопасни. В доклада на консорциума се казва, че светът се е насочил към затопляне от 3,3 градуса по Целзий. Миналата година консорциумът прогнозира покачване от 3,4 градуса по Целзий до края на века. Сега според него ако правителствата по света продължават да прилагат политиката, която те са замислили или почнали вече да прилагат, затоплянето до 2100 г. може да бъде ограничено до 3 градуса по Целзий.

Но дори увеличаване на температурите с 3 градуса по Целзий може да доведе до загуби на тропическите коралови рифове, на алпийските ледници, на арктическия летен морски лед и да доведе може би до необратимо топене на ледовете на Гренландия, което ще доведе до покачването на световното морско равнище, предупреди преди време работна група към ООН.

След приемането на Парижкото споразумение за климата някои страни, като Аржентина, Канада, Чили и Индия, плюс Европейският съюз се придвижват в правилната посока за намаляване на емисиите на парникови газове. Страни като Норвегия и Коста Рика постигат напредък с нисковъглеродния транспорт и развитието на възобновяемите енергии, но въглеродните емисии на Китай се увеличиха отново тази година, се казва в доклада на консорциума.

Но има страни, в това число САЩ, Австралия, Бразилия, Индонезия, Русия и ОАЕ, които не са постигнали нито напредък, нито са направили стъпки назад към връщане на старото положение, се добавя в документа.