Стефани Станчева е само на 33 години, а вече е професор и преподавател по икономика в Харвард. Списание „Икономист“ я определи за един от най-добрите млади икономисти на десетилетието, а в края на май френският вестник „Монд“ я постави на първо място.

Тя е и научен сътрудник в Националното бюро за икономически изследвания, изследовател в Центъра за изследване на икономическата политика и член на Съвета за икономически анализи във Франция. Дипломира се в Кеймбридж, Екол политекник (Парижката политехника), Националното училище по статистика и икономическа администрация, Парижката икономическа школа и има докторска степен от Масачузетския технологичен институт (MIT).

Нейната работа е фокусирана върху дългосрочните последици от данъчната политика по отношение на иновациите, предприемачеството, социалната и професионалната мобилност.

Стефани Станчева се опитва да намери оптималното данъчно облагане.

– което увеличава максимално ползите за обществото: публичните инвестиции в инфраструктурата и обществените услуги, справедливото преразпределение на доходите – минимизира разходите за стопанските субекти и следователно негативното влияние върху поведението на физическите лица и компаниите като укриване на данъци и нежелание за внедряване на иновациите.

„Мисля, че това, което им хареса, са разузнаванията ми по темата за данъците, неравенствата. Никога не ми е било цел да стигна до Харвард, винаги ми е било цел да правя добра научна работа, да правя колкото се може по-добра научна работа”, сподели Стефани Станчева.

Преподавателката в Харвард е родена в Кричим, когато е на 3 г., семейството й напуска страната.

„Пътят беше доста дълъг, аз съм родена в България, живяла съм в Германия,Франция, учих в Париж и после в САЩ, така че беше доста дълъг път и бих казала с доста работа и доста труд”, спомня си днес младата проф. Станчева.

На 18 г. печели пълна стипендия в Кеймбридж, продължава образованието си в Масачузетския технологичен университет.

На 31 г. става професор. Избрана е за преподавател в Харвард сред стотици други кандидати. „Мисля, че шансът е много малък и затова човек трябва да се чувства невероятно щастлив и трябва да го използва, за да направи нещо добро”, обясни още тя.

Освен успехи в научната кариера тя съветва френското правителство по икономическите въпроси. Изследванията й са фокусирани върху дългосрочните последици от данъчната политика. Иска да работи за подобряване на икономиката ситуация у нас.

„Един от големите проблеми е, че в България има доста корупция и това е трудно да се изследва, защото корупцията е нещо скрито, но се усеща на много нива и това е проблем за много реформи”, казва Стефани. Тя не изключва възможността някои ден да се върне да живее в България.

„Какво бих променила в България?! Искам да кажа, че това е страна, която страшно много обичам и искам българите да живеят много по-добре. Много искам да променя това, че младите хора отиват в чужбина и не се връщат

И затова бих искала да направя България по-атрактивна за младите хора”, обясни младата проф. Станчева.

Още от създаването си Наградата за най-добър млад икономист, присъждана от „Льо Монд“ и Кръга на икономистите, има за цел да отличи не само успешната научна продукция на френските икономисти до 41 години, но и приноса им в публичните дебати за икономическата политика и взимането на решения в частния сектор.

Тази година за присъждането на Наградата за най-добър млад икономист журито е получило 49 кандидатури, повече от 2018 г. (48) и 2016 г. (45). От кандидатите десет са от чужбина, а 39 са преподаватели или учени от Франция.