Стресът е болест на нашето време, който носи със себе си сериозни последици и т.нар. бърнаут синдром (или прегаряне).
Сред симптомите на прегарянето са чести болки в главата, схващане, изтощение, проблеми със съня, разстройства в сексуалния живот, поведенчески и емоционални промени.
“При прегарянето се наблюдава проява на агресивност, престават да ни радват неща, които са ни доставяли удоволствие в работата и в личния живот. Най-общо казано, ако често ви боли глава, вероятно е да сте влезе в някоя от фазите на бърнаут”, посочва Анелия Горгорова – управител на консултантска компания в областта на управлението на човешките ресурси и бизнеса и фирма за иновативни решения за подпомагане на деловите среди.Бърнаут, или синдром на професионалното изтощение
Според световни изследвания жените са по-податливи към този проблем.
Ръководителят на Националния център за управление на компетенциите в Българска стопанска камара Томчо Томов посочва, че сред хората в риск от прегаряне са ангажираните в армията, образованието, където почти всеки втори човек е подложен на висок стрес. Такъв проблем имат и заетите в здравеопазването, социалните асистенти, както и всички професии, които изискват постоянна работа с хора. Особено засегнати са мениджърите и преките ръководители на екипи.
Същевременно бизнес лидерите и мениджърите в компаниите са тези, които трябва да знаят как да работят с хората си, което включва и това да разберат какво се случва със служителите. “Когато се съчетаят професионални и лични проблеми, е лесно да влезеш в прегаряне”, коментира Кан. “Сред превенциите на този проблем той предлага работници, изложени на чест стрес, да са под контрол дали ефективно използват регламентираните си почивки”, обобщава Хамза Кан – специалист по стратегически маркетинг, предприемач, мотивационен спийкър.
Как да се справим
Да се борим с проблема, когато вече е налице, е много по-трудно, отколкото да вземем мерки, за да го предотвратим. Ако усещате, че сте на границата на прегарянето, наложете си да спазвате няколко прости правила:
Грижете се за себе си
Помнете, че не сте робот и си позволявайте почивка. Имате жизнена необходимост от отдих - в противен случай просто няма да сте в състояние да работите. Вземете си отпуска, пътувайте през уикендите, посещавайте салони за красота, изтегнете се на шезлонг с книга - изберете своя начин за почивка, но не пренебрегвайте нуждите на тялото и психиката си.
Правете това, което ви харесва
Една от най-честите причини за поява на бърнаут е постоянната преса да правим неща, които не ни харесват. Затова редовно отделяйте време за дейност, която ви доставя удоволствие - ще установите колко бързо ще се почувствате по-добре.
Опитайте нещо ново
Потърсете нови впечатления - пробвайте нов спорт, посетете ново място, запознайте се с нови хора. Направете го колкото е възможно по-скоро и го превърнете в навик.