До края на века средните месечни температури в София и Пловдив да се повишат с до 6°С през юли и с до 3°С през януари. Това предвижда прогноза на Би Би Си как ще се отрази глобалното затопляне, в която са включени и двата най-големи града в България.
Британската медия е разработила собствен инструмент, който сравнява температурите в периода 1880-1900 г., спрямо тези днес и на тази база прогнозира бъдещото покачване.
Прогнозата е направена за 1000 града в света, като за всеки са разработени 4 сценария в зависимост от количеството и скоростта на увеличаване на парниковите газове в атмосферата - най-добър, средно добър, средно лош и най-лош.
Подобни прогнози не са сигурни и дори сегашните отчитания на температурите са несъвършени, а тези за бъдещето зависят от концентрацията на въглероден диоксид в атмосферата, отбелязва Би Би Си.
Според модела през 2018 г. средната температура за юли в София е била 20,5 градуса, а през януари – минус 1,8 градуса. При най-добрия сценарий, в който емисиите на парниковите газове стигнат своя пик в началото на века и след това рязко започнат да падат, температурата през януари 2100 г. ще е -0,4°С, а през юли ще стигне 21,4°С. Тези стойности са с 1,4 градуса над сегашната температура и с 3,2 над тази от 1900 г. през зимата. Покачването на летните температури ще е с 0,9 градуса спрямо 2018 г. и с 2,5 над тази от 1900 г.
Този сценарий предполага да се въведат активни климатични политики, ограничаващи емисиите, с които да се поеме ангажимент да се ограничи увеличаването на глобалните температури до 2 градуса.
При средно добрия сценарий средната температура през януари в София ще се повиши до 0,5 градуса, което е с 4,1 градуса над 1900 г., и до 22,9°С през юли - увеличение с 4 градуса. В този модел пикът на емисиите ще бъде през 2040 г. и впоследствие ще има спад.
Умерено лошият сценарий предполага 1,1 градуса средна температура през януари (с 4,7 градуса над 1900 г.) и 23,7 градуса през юли (увеличение с 4,8 градуса). Това би се случило, ако спадът на парниковите емисии не започне преди 2080 г.Според най-лошия сценарий пък в края на века средната температура през януари в София ще бъде 3,2°С (с 6,8 градуса над 1900 г.) и 27,1 градуса през юли (с 8,2 градуса повече), като този развой е възможен, ако парниковите емисии не започнат да намаляват до края на века.
Традиционно Пловдив е по-горещ от София, затова и при 4-те сценария там градусите нарастват с повече. Според данните от миналата година средната температура за юли в града под тепетата е била 22 градуса, а през януари - минус 0,7 градуса.
Кой от тези сценарии ще се окаже най-близък до реалността през 2100 г., зависи от действията, които страните по света ще предприемат. Температурите могат да бъдат дори по-високи или по-ниски в зависимост от това как атмосферата ще реагира на новите нива на въглеродния двуокис в бъдеще.