Рискът от нереализирането на големите енергийни проекти е за България и ние да бъдем потребители на чужда енергия. Хибриден лозунг е, че сме енергийно зависими от Русия. Алтернативата е скъпият газ от Америка, които и най-русофобските държави отказват да купуват. Това каза по Би Ти Ви Светлана Шаренкова, анализирайки визитата на руския премиер Дмитрий Медведев в София.
Шаренкова изрази и своето убеждение, че това е двуличие, а от обявения преди 11 г. "Голям шлем" вече се реализира в Турция. "Трябва да се съобразяваме и с Пекин, Анкара, Вашингтон", изтъкна тя.
"Притеснения в отношенията ни с Русия винаги ще има и българските политици трябва да се отърсят от този факт. Президентът Радев е прав в това отношение. Винаги, когато искаш да материализираш нещо, трябва да питаш за цената. Дължим благодарност и уважение, че ни е освободила, но когато става въпрос за сделки, трябва да сме готови", включи се в разговора Георги Цонев.
"Последните 15-20 г. българската политика към Русия е антинационална, тя е неясна и преди всичко лицемерна. Българските политици заблуждават руските, че отношенията са добри, залъгват и българското общество", отсече Шаренкова.
"Ние сме Брюксел, ние сме част от Брюксел. Балканите не трябва да ксе превръщат в сблъсък между САЩ и Русия и между Изтока и Запада. Ако ние се държим като балканска страна, която търпи поведението на велики сили - еми такива ще си бъдем. Трябва да се държим като равноправна страна", опонира й Цонев.
Той заяви и своето категорично становище, че е против натиска отвън от страна на Москва и Вашингтон. "Белене е сложен проект и е с бавна възвращаемост на инвестицията и трябва да разчитаме на външни такива. Купихме нещо, което трябва да бъде реализирано", уточни още политологът.
"Беше притеснен, беше напрегнат, поне на мен така ми се стори. Двустранният диалог беше зациклил. Диалогът беше поразчупен миналата година с посещението на президента Радев при Путин", коментира Шаренкова поведението на Бойко Борисов по време на официалната пресконференция.