Новата книга на американския разузнавач Малкълм Нанс “The Plot to Destroy Democracy” (”Заговорът за разрушение на демокрацията”) разтърси България. За съвсем кратко време тя се превърна в бестселър на "Ню Йорк Таймс".
Българският президент Румен Радев е "част от план на Владимир Путин за доминация", написа в книгата си Нанс. "По-добре да съм проруски лидер в съчинението на самозван конспиролог, отколкото в грамите на американския посланик", отвърна държавният ни глава.
Някои анализатори приемат като чиста монета написаното в книгата. Други пък опонират, че Радев е използван, за да бъде ударен Путин и политиката му на Балканите.
Шпионските игри срещу Русия и директно срещу Путин продължават. След скандала "Скрипал" и все още нестихналите обвинения за влияние в президентските избори в САЩ, преди дни се прибави още едно. Франция разследва намеса на Русия в протеста на "жълтите жилетки".
Потърсихме за коментар бившия разузнавач ген. Тодор Бояджиев.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Американски разузнавач обвини българския президент, че е част от "план на Путин за доминация". Как възприемате това обвинение, ген. Бояджиев? Вие сте работил в САЩ.
- Книгата не съм я чел нито на английски, нито на български. Но това, което видях за нея и конкретно за обвиненията срещу българския президент, не ми звучи като нещо, писано от сериозен професионалист разузнавач. Ние имаме хубав израз, който бих употребил в този случай: "Глупости на търкалета". По-скоро я приемам като отражение на черната пропаганда.
Бих припомнил посещението на Радев в Сочи. Ако беше човек на Путин, едва ли изявата му щеше да се ограничи само с едно интервю на терасата. Всичко е в сферата на хибридните войни. Пише се нещо, като се повтори няколко пъти, хората започват да го приемат за истина.
- Ако е така, защо точно президентът на България е избран? Нима е възможно американската черна пропаганда, както вие казвате, да се занимава с държавния глава на една малка държава?
- О, в тази пропаганда могат да бъдат включени и други президенти от Източна Европа. Помислете само. Защо Бенямин Нетаняху се среща Путин? Да не би той да иска да разруши НАТО? Или Ердоган. Ами той поставя националните си интереси на първо място. Поддържа добри отношения и с Путин, и с Борисов, за да има Турски поток.
- Как си представяте доминиращата роля на Румен Радев?
- За мене това е в духа на активните мероприятия срещу Путин. И то нескопосано направено като за читатели русофоби. Ниска топка.
- Балканите винаги са били арена на сблъсък между великите сили. Русия няма да отстъпи позициите си на полустрова...
- Джордж Буш-баща беше един общо взето добър американски президент. Той и Михаил Горбачов се договориха, че НАТО тяма да се развива към границите на Русия. Но едната страна не си спази ангажиментите. Какво е виновен в случая Путин? Той изхожда точно от тези договорки. Русия още от времето на Иван Грозни има страх от обкръжаване от неприятелски сили. Това е в характера на руснака. НАТО стигна до всичките им граници. И е нормално Русия да реагира. Съвсем естествено е и да има реакция и на Балканите срещу разширяването на НАТО. Това, което се случи на Керченския проток, има цел да се дразни Русия. Неприятното е, че в тези реакции няма сигурност и може да се стигне до конфликти, които да засегнат и българския интерес.
- Западът изкара Путин много могъщ. От техните обвинения излиза, че той върти на малкия си пръст целия свят. Така вместо да му избодат очите, му изписаха вежди...
- Тези обвинения на Запада абсолютно допринасят за покачване на рейтинга на Путин в международен мащаб. Обвиняват го, че се меси в Брекзит, в изборите в САЩ, в протестите във Франция... Той решава кой да е президент на САЩ, кой на България. Може да има мероприятия за влияние, всички го правят, но да го приписват като постижение. Путин няма тази възможност да прави всичко това.
- Тези шпионски скандали срещу Русия в крайна сметка се създават не без знанието на специалните служби. Нима са на толкова ниско ниво, че не могат да ги направят по-професионални, за да звучат по-убедително?
- За съжаление това е грях на спецслужбите и на Изтока, и на Запада. Духът от бутилката е изпуснат. Така наречените активни мероприятия се използват за влияние - политическо, партийно и лично дори. Кой ли не вече се опитва да прави активни мероприятия. Зад тях стоят специалните служби. Но кой ли не ги взе, за да ги използва за своя употреба?! Сега е важна ролята на четвъртата власт. Медиите не бива да се хващат на евтините спекулации и сензации. Да, те привличат читатели и внимание. Но се отразяват негативно. Вие, медиите, трябва да разбулвате активните мероприятия.
- Защо най-големите обвинения срещу Русия идват от Великобритания?
- Логично е. Великобритания силно отстъпи от позициите, които имаше. Иззеха й ги братовчедите й отвъд океана - САЩ. И тя се стреми да се покаже като фактор. Но нейните имперски амбиции не винаги се опират на реалния национален интерес. Ще видим сега какво ще стане с Брекзит. Дали няма да има нов референдум. А и Великобритания не може да прости за "Кеймбриджката петорка".