Безопасното шофиране е в основата на доброто пътуване с автомобил. Затова е важно да поддържаме автомобила си в изправност с редовни прегледи в автосервиз. За безопасно пътуване е важно да имате и правилното поведение зад волана.

Според контролните служби четирите потенциални „убиеца“ на пътя са високата и несъобразена скорост, шофирането след употреба на алкохол и забранени вещества, непоставяне на предпазен колан и използването на мобилния телефон.

Един от най-сериозните проблеми по българските пътища е скоростта. Специализирана операция на КАТ, проведена наскоро, показа, че ограниченията масово не се спазват. Само за седмица контролните органи заснеха над 10 000 нарушения на максимално разрешената скорост за движение, обобщава данните Съюза на българските автомобилисти (СБА). Сред тях рекордьор е шофьор, „профучал” с 277 км/ч по магистрала „Струма“. 

Правилата за движение изискват шофьорите да се движат със скорост, която да им позволи при необходимост да спрат на необходимото разстояние. Чистото стъкло е крайно необходимо.

За да се избягват рисковите ситуации е важно предварително да планирате пътуването си. Както и да заложите резервно време за пристигането си. Така, ако се окажете блокирани в трафика, няма да се чувствате притиснати да се надбягвате с времето. 

Повечето водачи гледат на средно разстояние, когато наблюдават кръстовища. Оглеждайте цялата зона наоколо за колоездачи и пешеходци, които се канят да пресичат. Важно е да използвате огледалата редовно, да наблюдавате встрани и зад колата.

Ако пътувате със семейството, предвидете техните нужди. Заредете се с напитки и закуски на разположение, вземете няколко детски игри. 

Ако пътувате с колата си в чужбина, уверете се, че знаете пътните правила в страните, които ще посетите. Може да има изисквания за допълнително оборудване или документация, за които се налагат глоби на място. Проверете застраховката си и покритието за Пътна помощ, за да се уверите, че е валидно зад граница.

 

Никога не сядайте зад волана след употреба на алкохол! Доказано е, че водачът, който е малко под допустимата граница за шофиране под въздействие на алкохол, е толкова опасен, колкото и този, който е над границата.