Разследващите имат данни за над 100 случая на злоупотреби с ТЕЛК решения, но реално може да са повече. Това каза на брифинг заместникът на главния прокурор Иван Гешев след вчерашната акция в София, при която беше разбита престъпна група за издаване на ТЕЛК решения на здрави хора, цитиран от БГНЕС.

Той подчерта, че заради подобни случаи изтичат милиони левове от държавния и общинските бюджети и се насочват към хора, мними инвалиди, които въобще нямат право да ползват този ресурс.

Говорителят на Специализираната прокуратура Сийка Милева обясни, че групата действа на територията на столицата от началото на годината. В нея са участвали трима лекари, двама от които са председатели на ТЕЛК комисии и са работили в 28 ДКЦ и Втора градска болница. Третият лекар е психиатър и управител на медицински център

Гешев обясни, че групата е разбират с помощта на служител на МВР, който се е представил за „клиент“ на групата и е минал по цялата престъпна верига. Той е платил капаро и крайна сума, за което е получил решение на ТЕЛК за това, че е над 50% нетрудоспособен, при положение, че е абсолютно здрав.

В конкретния случай едно ТЕЛК решение на мним болен е струвало между 1000 и 3000 лв. и е било издавано за срок от 1 до 3 месеца.

Групата е имала и посредник, който формално се занимава с търговия в магазин за дрехи на Женския пазар. Той е влизал в контакт с различни лекари, които са постановявали фалшиви диагнози. Установени са и случаи, в които лица са били настанявани фиктивно в болнични заведения, за да бъде вдигнат процентът на инвалидност.

Провелата се спецакция в София е поредната срещу фалшифицирането на документи за инвалидност. През февруари тази година във Варна разследващите задържаха шестима души, а у тях бяха открити над 1,7 милиона лева. По-късно, обаче всички бяха освободени. Същият месец съдът остави в ареста шефката на ТЕЛК – Ловеч д-р Донка Минкова, задържана с обвинение за подкуп