Верни на принципа "Ден година храни“, преди всеки празник търговците ударно вдигат цените на цветята. В навечерието на 8 март китките по пазарите са сред луксозните и скъпи стоки.
Най-евтиното стръкче роза, което до преди няколко дни струваше 2 лв., сега е увеличено двойно, даже има рози по 5 и 6 лв. бройката. Ако купите букет минимум от три рози, трябва да приготвите 20 лв., като в цената влиза и аранжировката. Според броя на цветята, той може да надмине и 50 лева. По 12 лв. са букетите с по 5 лалета или 3 орхидеи.
Ако изберете лале на брой, цената му е 2 лв. Толкова струва и зюмбюлът. С 50 стотинки до левче отгоре е герберът и фрезията. Седем лева е стрелицията, която издържа във ваза повече от месец, а лилиумът десетак. Най-евтино - левче, струват карамфилите и нарцисите.
"Като изключим зюмбюлите, всички останали цветя са внос, основно от Холандия. Тамошните производители са вдигнали цените. Докато пристигнат до България и се разпределят от цветната борса в София до краен потребител, цената може да скочи два и три пъти", обяснява пред "Марица" увеличенето Лора Георгиева, която е вносител на цветя.
Тя уточни, че букетът се оскъпява допълнително заради украсата. В нея се слагат сухи или декоративни цветя, мрежа, листа от палма, панделки и др., и често аранжировката излиза по-скъпо от цветята.
Подходящ подарък за празника са и саксиите, които поне са по-трайни от рязания цвят. Дали ще изберете култивирана иглика, циклама, орхидея, палма или друг вид, изборът е ваш. Най-евтини са игликите - по 2-3 лв., докато малка палма цикас с 3 листа струва 25 лв.
Регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) започнаха проверки на пазари и търговски обекти за търговия на цветя, които са защитени по Закона за биологичното разнообразие. Редица пролетни растения като някои видове кокичета, минзухари, иглики, перуники, синчец са защитени и забранени за бране, изкореняване и продажба. Експертите напомнят, че е незаконно да се продават малки букетчета или части от защитени растения за украса на букети, направени с видове от дивата природа.
При констатирани нарушения се налагат глоби - на физически лица от 100 до 5000 лева, а на юридически - от 500 до 10 000 лева.