Националната референтна лаборатория към Националния център по заразни и паразитни болести потвърди нови два случая на западнонилска треска у нас.
В единия случай се отнася за внос на инфекцията от Кипър. Заболелият е на 48 г. от област Пазарджик, строителен работник, пребивавал последните 2 месеца и развил клинични симптоми на заболяването в Кипър. При пристигането си обратно в България е бил с повишена температура, световъртеж и отпадналост и веднага е хоспитализиран в МБАЛ – Пазарджик.
Другият заболял е мъж на 41 г. от София, който е хоспитализиран с неврологична симптоматика в столично лечебно заведение. Проведено е епидемиологично проучване на случаите и са изяснени механизмите и мястото на заразяване.
Западнонилската треска не се предава от човек на човек и болният не е опасен за живеещите с него лица. Основните мерки за превенция се състоят в намаляване риска от ухапване от комари, които са основните преносители на заразата.
Припомняме, че първият случай на болестта бе потвърден преди дни в Монтана. Става въпрос за 60-годишна жена, която е с възпаление на мозъка.
Според експертите Западнонилската треска обикновено протича леко, или умерено тежко, с грипоподобни симптоми - температура, главоболие, отпадналост, възможна е и появата на макулопапулозен обрив, лимфоаденопатия, както и на гастроинтестинални смущения. При голяма част от заразените инфекцията може да протече безсимптомно.
По-тежки неврологични форми на болестта като енцефалит, менингоенцефалит или менингит са редки, предимно при хора в напреднала възраст.
Лечението на заболяването не е специфично, провежда се симптоматична терапия. Мерките, които всеки може да приложи, трябва да бъдат ориентирани към предпазване от ухапване от комари.