Изобилие от летни промоции - на зарзават, дрехи, прически, чехли, килими, пердета и какво ли не залива "Столипиново". Алъш-веришът върви с пълна сила, а масово пловдивчани ходят там да пазаруват, установи репортерска проверка.

"Търговията в този квартал винаги е кипяла, защото имат нюх и знаят как да продават", коментира кметът на район "Източен" Николай Чунчуков. По думите му цените в "Столипиново" в сравнение с другите райони на Пловдив са поне с 30-40% надолу. Например доматите в града се предлагат по 3 лева и нагоре. А в етническия квартал са 1 - 1,20 лв. На въпроса откъде ги набавят, мургавите продавачи отговарят: "Откъдето всички - от борсата". Но уточняват, че слагат минимална надценка. Чунчуков не повярвал на очите си, когато в петък сутринта видял сергия, затрупана с половин тон домати. Към 17 часа минал отново и видял, че е останала само една касетка.

"Продадох ги, хората искат да ядат. Но надценката ми е само 20 ст. От половин тон съм спечелила 100 лева и съм доволна", обяснила му продавачката.

Не само зарзаватът е евтин в "Столипиново", където има най-малко 50 фризьорски салона и бръснарници. Подстригването е от 3 до 5 лева и немалко пловдивчани ходят там на прическа.

Заради процъфтяващата търговия в 40-хилядния квартал кметството е подготвило 120 схеми за разполагане на законни павилиони. Първите 20 ще са факт до дни на ул. "Ландос" край училище "Димчо Дебелянов" и на ул. "Крайна". Варират между 20 и 50 кв. метра. "Хората разбраха, че сме безкомпромисни към незаконните обекти. Тази година сме премахнали 100. И тези, които искат да търгуват, желаят да си плащат таксите", изтъкна районният кмет.

Според него много скоро ще бъдат пуснати и останалите 100 схеми на различни места. Те са за фризьорски салони, магазини за мебели, булчински рокли, офиси за дограма, плод-зеленчук и куриерски услуги. "Това е част от решаването на проблема. Преди хвърляха по нас тухли, когато тръгнехме да събаряме, сега самите те подават сигнали, ако има нерегламентиран павилион", посочи кметът на "Източен".