Тя обясни, че кърлежите се захващат изключително бързо, а през пролетния сезон са много активни. „Те се ориентират по издишания от нас въглероден двуокис и от топлината на тялото, така че те много бързо се ориентират”, добави тя.
По думите й по-малките кърлежи са по-малко заразени.
Проф. Христо беше категорична, че е необходимо да се пръска по често срещу насекомите, защото действително дъждът отмива инсектицидът, но освен това трябва и да се коси тревата, за да може да изсъхва по-бързо.
„Май месец и до средата на юни е пикът на активност на кърлежите и е пълно навсякъде по парковете и градинките”, беше категорична тя.
В четвъртък сутринта от Столична община обработваха площите в Борисовата градина.
Цезарина Илиева, началник отдел „Паразитология” към РЗИ обясни, че променящите се метеорологични условия и наличието на влага е подходящо за активиране на кърлежите. Тя обясни, че е добре да се избягват неокосени места, суха растителност и да оглеждат телата си след разходка в парка.
Милена Васева, директор на „Градски паркове и градини”, обясни че препаратите, с които се обработват зелените площи не са опасни за домашните любимци, но въпреки това фирмите поставят тези табели и да предупреждават гражданите. „Желателно е непосредствено след пръскането да не се навлиза на тези тревни площи”, добави тя.
Димитър Данчев, директор на Дирекция „Зелена система” към Столична община, обясни, че на страницата на общината се обявени предстоящите обработки за кърлежи.
Прочетете още
- 19:38 Тежка катастрофа между трамвай и кола в столицата СНИМКИ
- 18:14 Скочиха на шофьор за това паркиране, но истината се оказа друга СНИМКА
- 19:00 Майка изригна, след като куче ухапа детето ѝ: Не е нормално кучетата да са по-ценни от децата!
- 15:00 България в НАТО: Нов графит привлече вниманието на пловдивчани СНИМКИ