Австрия - страната, в която се извършваха трансплантации на бял дроб на българи, реши да забрани извършването на такива операции на чужденци.

И видиш ли нашата Изпълнителна агенция "Медицински надзор" ще "спаси" положението и ще тръгне да търси трансплатанционни центрове в Германия.

Договорът, който имахме с въпросната австрийска болница, където шанс за живот намираха българите, нуждаещи се от нов бял дроб, изтече преди повече от 2 години.

От тогава - нищо. Все едно не съществуват алтернативи. Оправдания, "преговори", но без резултат.

На предела на живота. Едно беше ясно - надеждата за 17 души прерасна в борба на 17 семейства. Кой със институциите, кой със здравето. Тези хора просто бяха поддържани живи, без да знаят за колко дълго.

17 човешки живота на българи висяха на косъм в продължение на години. Никой не им обръщаше внимание. Никой не се бореше затова те да имат шанс да живеят пълноценно.

Сред тях бе и 18-годишният Иван от Бургас, който се нуждаеше от белодробна трансплантация, но почина. Момчето изпадна в кома точно преди благотворителния концерт в негова помощ на 24 юни. Единствената му надежда за живот беше трансплантация на бял дроб. Такава обаче нямаше къде и кой да извърши.

Лекарите във ВМА го поддържаха жив в продължение на няколко дни, но на 2 юли животоподдържащата му апаратура бе изключена. Иван издъхна...

Единственото, което здравното ни министерство направи е да изпрати български лекари във Виена, които да се обучават за трансплантиране на бял дроб. И обявиха гордо, че първата белодробна трансплантация у нас може да бъде извършена до 2021 година.

Но колко ще струва, по какъв начин ще се кандидатства за животоспасяващата интервенция, с каква апаратура ще се извършва, никой така и не разбра.

А някой запита ли се колко от чакащите изобщо ще доживеят 2021 година? Оправданието на ИА "Медицински надзор" бе, че преговаряме с други болници, но сме нямали право да сключваме договори с тях, защото сме имали споразумение с австрийската болница. А това какво трябва да означава? Нали договорът ни с тях изтече?

Само обещание и говорене в бъдеще време - типично за здравното ни министерство. А човешките животи висят във въздуха и се "поддържат"...

Най-накрая преди дни бе извършена първата белодробна трансплантация на 27-годишна българка във Виена. На 30 юли Илияна Христова от Варна получи нови бели дробове и вече бавно прави своите първи крачки. Втора такава обаче, няма да има.

Днес Росен Иванов, директор на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" отново обяви, че България се опитва да намери трансплантационен център в Германия, в който да се прави присаждането на бял дроб.

Но докато някои се опитват да намерят закъсняла алтернатива, други се опитват да живеят.